Kosmonauti se baví stavem beztíže. Takhle "deformují" vodu

jaz
16. 11. 2014 9:00
Kosmonauti zkoumají na vesmírné stanici tření vody ve stavu beztíže. U zábavného pokusu se natočili kamerou.
Foto: YouTube

Video Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil video z Mezinárodní vesmírné stanice, kde se posádka baví s GoPro kamerou a troškou vody.

Steve Swanson, Reid Wiseman a Alexander Gerst zkoumali fenomén povrchového napětí vody ve stavu beztíže, z čehož se nakonec vyklubala nefalšovaná zábava s fyzikálními zákony.

Pokus s kamerou v bublině vody.
Pokus s kamerou v bublině vody. | Video: YouTube

Do prostoru stanice vypustili určité množství vody, které okamžitě vytvořilo velkou bublinu. Do té potom vpravili zapečetěnou GoPro kameru snímající vše, co se kolem děje.

Vzniklo video sestříhané ze záběrů z obyčejné kamery, kterou drží jeden z kosmonautů, a poté z kamery uvnitř bubliny. Ta snímá bavící se posádku přes vodní hladinu.

Video má na internetu dva miliony zhlédnutí a pro majitele 3D brýlí zveřejnila NASA i trojrozměrnou verzi.

Videa s natočená GoPro kamerou slaví na YouTube úspěch. Milionové sledovanosti zaznamenaly například záběry z křídla letícího orla, provazochodce zdolávajícího vzdálenost mezi dvěma horkovzdušnými balóny a také let Supermana nad městem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy