Kosmonauti se baví stavem beztíže. Takhle "deformují" vodu

jaz
16. 11. 2014 9:00
Kosmonauti zkoumají na vesmírné stanici tření vody ve stavu beztíže. U zábavného pokusu se natočili kamerou.
Foto: YouTube

Video Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil video z Mezinárodní vesmírné stanice, kde se posádka baví s GoPro kamerou a troškou vody.

Steve Swanson, Reid Wiseman a Alexander Gerst zkoumali fenomén povrchového napětí vody ve stavu beztíže, z čehož se nakonec vyklubala nefalšovaná zábava s fyzikálními zákony.

Pokus s kamerou v bublině vody.
Pokus s kamerou v bublině vody. | Video: YouTube

Do prostoru stanice vypustili určité množství vody, které okamžitě vytvořilo velkou bublinu. Do té potom vpravili zapečetěnou GoPro kameru snímající vše, co se kolem děje.

Vzniklo video sestříhané ze záběrů z obyčejné kamery, kterou drží jeden z kosmonautů, a poté z kamery uvnitř bubliny. Ta snímá bavící se posádku přes vodní hladinu.

Video má na internetu dva miliony zhlédnutí a pro majitele 3D brýlí zveřejnila NASA i trojrozměrnou verzi.

Videa s natočená GoPro kamerou slaví na YouTube úspěch. Milionové sledovanosti zaznamenaly například záběry z křídla letícího orla, provazochodce zdolávajícího vzdálenost mezi dvěma horkovzdušnými balóny a také let Supermana nad městem.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy