Kosmonauti se baví stavem beztíže. Takhle "deformují" vodu

jaz
16. 11. 2014 9:00
Kosmonauti zkoumají na vesmírné stanici tření vody ve stavu beztíže. U zábavného pokusu se natočili kamerou.
Foto: YouTube

Video Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil video z Mezinárodní vesmírné stanice, kde se posádka baví s GoPro kamerou a troškou vody.

Steve Swanson, Reid Wiseman a Alexander Gerst zkoumali fenomén povrchového napětí vody ve stavu beztíže, z čehož se nakonec vyklubala nefalšovaná zábava s fyzikálními zákony.

Pokus s kamerou v bublině vody.
Pokus s kamerou v bublině vody. | Video: YouTube

Do prostoru stanice vypustili určité množství vody, které okamžitě vytvořilo velkou bublinu. Do té potom vpravili zapečetěnou GoPro kameru snímající vše, co se kolem děje.

Vzniklo video sestříhané ze záběrů z obyčejné kamery, kterou drží jeden z kosmonautů, a poté z kamery uvnitř bubliny. Ta snímá bavící se posádku přes vodní hladinu.

Video má na internetu dva miliony zhlédnutí a pro majitele 3D brýlí zveřejnila NASA i trojrozměrnou verzi.

Videa s natočená GoPro kamerou slaví na YouTube úspěch. Milionové sledovanosti zaznamenaly například záběry z křídla letícího orla, provazochodce zdolávajícího vzdálenost mezi dvěma horkovzdušnými balóny a také let Supermana nad městem.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy