Kdo dojde pro míč, když spadne do lávy? Z videa Islanďanů je celosvětová senzace

Čtveřice sportovců si užívá volejbal v kulisách, o jakých se jim určitě ani nesnilo. Záběry islandské profesionální volejbalistky Thelmy Grétarsové a jejích přátel se na sociálních sítích staly virálními. Jsou natočeny před sopkou Fagradalsfjall, která právě chrlí lávu.
Kdo vyzvedne míč, když spadne do lávy?“ Z videa Islanďanů je celosvětová senzace | Video: Associated Press

"Úžasné, jsme ohromeni," reagovali lidé na sociálních sítích, "Kdo dojde pro míč, když spadne do lávy?" vtipkovali další. 

V prvních hodinách po pátečním probuzení sopky k životu úřady lidem v přístupu bránily, později ale byly zátarasy na silnici odstraněny. Od sobotního odpoledne už tak měli návštěvníci přístup k vulkánu na poloostrově Reykjanes povolený. 

Policisté pouze dbají na to, aby lidé nechodili k tekoucí lávě příliš blízko. V neděli tak už vedla k sopečnému kuželu v oblasti hory Fagradalsfjall stezka vyšlapaná turisty. Další se rozhodli zaplatit si vyhlídkový let nad oblastí ve vrtulníku.

Vulkán je na rozdíl od mnoha dalších islandských sopek poměrně dobře přístupný. Nachází se zhruba 40 kilometrů od metropole Reykjavíku a lze se k němu snadno dostat po zhruba 90minutovém pochodu od nejbližší silnice.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy