reklama
 
 

Jízda Čecha Bratislavou na paletě nadchla web. Podnik varuje

11. 7. 2014 21:15
Bratislavský dopravní podnik nadšení nesdílí a varuje před nápodobou této hazardní jízdy.

Bratislava - Bratislavský dopravní podnik varuje před jízdou na paletě po tramvajových kolejích. Reaguje tak na video českého výtvarníka Tomáše Moravce, který na europaletě s kolečky za údivu kolemjdoucích projel centrem slovenské metropole.

Záznam je sice šest let starý, ale na webu v posledních dnech opět ožil. Čechova nápadu si totiž všimla média v zahraničí, populární je například v Německu či ve Spojených státech.

"Dopravní podnik Bratislava (DPB) rozhodně odmítá toto hazardní chování mladých lidí, jehož účelem je pravděpodobně jen provokace bez toho, aby si uvědomili následky svého počínání a možného ohrožení veřejnosti," uvedla podle portálu Pravda.sk mluvčí DPB Adriana Volfová. Dodala, že paleta nemá brzdy a zvukovou výstrahu, takže jízda po kolejích ohrozila nejen mladíka, ale i kolemjdoucí.

Zahraniční média jsou nadšená

Na rozdíl od DPB ale Moravec na internetu za kuriózní dopravní prostředek sbírá plusové body zahraničních médií.

Například sportovní rubrika amerického listu USA Today paletový skateboarding po kolejích označila za "nejlepší nový sport". Je to prý něco "naprosto úžasného". Zpravodajský portál rp-online.de zase uvedl článek o Moravcově tramvajové europaletě podtitulkem "mazaný nápad".

"Nový transportní vehikl "paleta" je nositelem změny v prostorové perspektivě pohybu cestujícího, a obecně i změnou v životě města, po němž paleta může jezdit řízenou mapou kolejišť," uvádí Moravec o nápadu na svém webu. Tvrdí také, že jízdu v Bratislavě uskutečnil jen jednou a nikdy poté ji nezopakoval.

Výběr Bratislavy pro svůj experiment zdůvodnil vhodným rozchodem kolejí, který je 1000 milimetrů. Rozměr europalety je totiž 1200 na 800 milimetrů. V Praze či Plzni je takzvaný normální rozchod, který činí 1435 milimetrů. Metrový rozestup tramvajových kolejí v České republice využívá meziměstská trať z Liberce do Jablonce nad Nisou.

autoři: ČTK, Magazín | 11. 7. 2014 21:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama