Jízda Čecha Bratislavou na paletě nadchla web. Podnik varuje

ČTK Magazín ČTK, Magazín
11. 7. 2014 21:15
Bratislavský dopravní podnik nadšení nesdílí a varuje před nápodobou této hazardní jízdy.
Jízda na europaletě po tramvajových kolejích v centru Bratislavy.
Jízda na europaletě po tramvajových kolejích v centru Bratislavy. | Foto: Repro YouTube

Bratislava - Bratislavský dopravní podnik varuje před jízdou na paletě po tramvajových kolejích. Reaguje tak na video českého výtvarníka Tomáše Moravce, který na europaletě s kolečky za údivu kolemjdoucích projel centrem slovenské metropole.

Záznam je sice šest let starý, ale na webu v posledních dnech opět ožil. Čechova nápadu si totiž všimla média v zahraničí, populární je například v Německu či ve Spojených státech.

"Dopravní podnik Bratislava (DPB) rozhodně odmítá toto hazardní chování mladých lidí, jehož účelem je pravděpodobně jen provokace bez toho, aby si uvědomili následky svého počínání a možného ohrožení veřejnosti," uvedla podle portálu Pravda.sk mluvčí DPB Adriana Volfová. Dodala, že paleta nemá brzdy a zvukovou výstrahu, takže jízda po kolejích ohrozila nejen mladíka, ale i kolemjdoucí.

Zahraniční média jsou nadšená

Na rozdíl od DPB ale Moravec na internetu za kuriózní dopravní prostředek sbírá plusové body zahraničních médií.

Jízda na europaletě po tramvajových kolejích v centru Bratislavy.
Jízda na europaletě po tramvajových kolejích v centru Bratislavy. | Video:

Například sportovní rubrika amerického listu USA Today paletový skateboarding po kolejích označila za "nejlepší nový sport". Je to prý něco "naprosto úžasného". Zpravodajský portál rp-online.de zase uvedl článek o Moravcově tramvajové europaletě podtitulkem "mazaný nápad".

"Nový transportní vehikl "paleta" je nositelem změny v prostorové perspektivě pohybu cestujícího, a obecně i změnou v životě města, po němž paleta může jezdit řízenou mapou kolejišť," uvádí Moravec o nápadu na svém webu. Tvrdí také, že jízdu v Bratislavě uskutečnil jen jednou a nikdy poté ji nezopakoval.

Výběr Bratislavy pro svůj experiment zdůvodnil vhodným rozchodem kolejí, který je 1000 milimetrů. Rozměr europalety je totiž 1200 na 800 milimetrů. V Praze či Plzni je takzvaný normální rozchod, který činí 1435 milimetrů. Metrový rozestup tramvajových kolejí v České republice využívá meziměstská trať z Liberce do Jablonce nad Nisou.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž s mačetou přepadl benzinku v Liberci, policie po něm pátrá

Policie pátrá po lupiči, který ve středu před 17. hodinou přepadl prodejnu čerpací stanice v Liberci - Krásné Studánce a odnesl si peníze. Byl maskovaný a ozbrojený mačetou, nikoho nezranil. V případě dopadení mu hrozí až desetileté vězení.

před 45 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy