Citrón, střeva, bobří varlata: Osm babských rad proti početí

jaz
27. 9. 2014 7:00
Ženy již po staletí chtěly mít možnost plánovat své rodičovství. Donedávna to ale nebylo možné. Jaké způsoby antikoncepce užívaly v historii ženy z různých koutů světa?
Foto: YouTube

Praha – Citrónová šťáva, kovový náprstek nebo bobří varlata byly pro mnoho žen způsob, jakým zabránit otěhotnění. Tyto babské rady byly ale mnohdy naprosto neúčinné i životu nebezpečné.

Jak ve svém spotu uvedla nezisková organizace EngenderHealth z New Yorku, která se zaměřuje na reprodukční zdraví žen, bizarní praktiky používaly jak ženy ze starověku, tak ještě v nedávné době.

Osm způsobů antikoncepce
Osm způsobů antikoncepce | Video: YouTube

Ve starověkém Egyptě ženy sázely na směs krokodýlího trusu a medu, která měla fungovat jako spermicid (látka, sloužící k zabíjení spermií, pozn. red.). Ve starověkém Řecku zase ohrožovaly své zdraví pitím kovářské vody obsahující olovo, které je ovšem jedovaté.

Ve střední Evropě ženy věřily na sílu varlat lasičky, které nosily připevněné na těle během styku. Podobnou víru v samčí rozmnožovací orgány měly i Kanaďanky, které v 16. století pily lihoviny s rozdrcenými varlaty bobra, což rozhodně nezabránilo početí, ale určitě zvýšilo promile alkoholu v krvi. V 17. století zase užívaly ženy ve Francii citrónovou šťávu.

Výjimkou v nepřeberném množství způsobů, jak neotěhotnět, nejsou ani kovové náprstky nebo prezervativy z prasečích střev, které se používali skoro století, než přišly ty silikonové. Ještě v roce 1960 užívaly Američanky jeden oblíbený sladký nápoj, který napěnily a hrdlo láhve si po aktu zaváděly do pochvy. V témže roce sice už byly dostupné antikoncepční hormonální pilulky, ovšem pouze pro ženy, které byly vdané.

Záměrem neziskové organizace EngenderHealth, nebylo jen pobavit rozličnými způsoby  snah o plánované rodičovství, ale také poukázat na nedostupnost antikoncepce pro mnoho žen. Ovšem dnes se již hovoří o tom, že ani hormonální antikoncepce není tak úplně vhodným a bezpečným způsobem.

Podle organizace 220 milionů žen z celého světa nemá k moderní antikoncepci stále ještě přístup. Ať už z finančních důvodů, kvůli kulturnímu a náboženskému omezení nebo špatné zdravotní péči či nízké informovanosti.

"Jsme nadšeni, že ženy na celém světě mají moc plánovat založení rodiny, protože když se daří ženám, daří se tak jejich rodinám i komunitám. Když mají ženy přístup ke zdravotní péči a antikoncepci, mají šanci dostudovat, vzdělávat se a mít zdravější děti," říká ke své kampani organizace, která upozorňuje, že dnešní plánování rodiny může být bezpečné, efektivní a dostupné i v chudých oblastech.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy