Japonci nemají na nájem. Přežívají v internetových kavárnách

jaz
13. 3. 2015 14:38
Japonsko se potýká s novým fenoménem bezdomovectví. Běžně pracující lidé nedosáhnou na slušné bydlení, a musejí proto bydlet v internetových kavárnách.
Video: VIMEO

Tokio – Novinářka a fotografka Shiho Fukada natočila třídílnou sérii dokumentárních filmů o sociálních problémech současného Japonska. Jeden z dílů s názvem Japonští pracovníci na jedno použití mapuje život pracujících Japonců, kteří bydlí po internetových kavárnách.

Tento typ kaváren existuje v Japonsku už řadu let. Zhruba před deseti roky je lidé začali využívat jako alternativní prostory k bydlení. Zahnaly je tam ekonomické problémy země společně se špatnou bytovou politikou.

Přestože tito lidé bez domova běžně pracují, zaměstnavatel s nimi uzavřel smlouvu pouze na dobu určitou a jejich nízký plat nestačí k pronájmu vlastních bytů. Problém se týká i vzdělaných, kteří vykonávají špatně placenou práci.

V dalších dílech dokumentární série se Fukada zaměřila na život takzvaných bílých límečků, kteří žijí v neustálém strachu ze ztráty zaměstnání. Trpí pak depresemi, které často vedou k sebevraždám. V posledním filmu odhalila bezútěšný stav čtvrti Kamagasaki v Osace, které se také potýká s velkým počtem bezdomovců.

 

Právě se děje

Další zprávy