Video, které "zbouralo" internet. Převrat v Barmě natočila omylem cvičitelka

Video Video
2. 2. 2021 16:52
Barmská učitelka tělesné výchovy Khing Hnin Wai pravidelně cvičí na prostranství před budovou tamního parlamentu a poté svá cvičební videa zveřejňuje na sociálních sítích. Jedno z nich natočila i na začátku tohoto týdne - a to přesně ve chvíli, kdy v zemi probíhal armádní převrat. Vojenskými vozidly v pozadí se ale cvičitelka nenechala vyrušit a pokračovala dále ve své sestavě.
Barmská učitelka tělesné výchovy Khing Hnin Wai natáčela cvičební video přesně ve chvíli, kdy v zemi probíhal armádní převrat. | Video: Facebook/Khing Hnin Wai

Svým videem zachytila barmská učitelka první momenty pondělního armádního převratu v zemi. Kolona vojenských vozidel byla ve chvíli natáčení cvičebního videa na cestě k barmskému parlamentu v hlavním městě Neipyijto.

V příspěvku na Facebooku Wai uvedla, že si všimla nevšedního dění za svými zády. Význam celé situace si ale uvědomila až později, citoval cvičitelku britský deník The Daily Mail.

Zanedlouho po zveřejnění se video stalo na internetu virálním. Někteří uživatelé na sociálních sítích Wai podezírají, že není pravé a jedná se o montáž. Také upozorňují na to, že Wai se prostřednictvím svého videa úmyslně vysmívá armádě, protože cvičí na píseň s názvem Ampun Bang Jago, což je indonéské spojení používané pro zesměšňování armádních velitelů.

Nařčení o nepravosti ale cvičitelka na svém Facebooku odmítá s tím, že na stejném místě natáčí videa už téměř jeden rok a toto video mělo být jen dalším pokračováním. Podle ní se v žádném případě nemělo jednat o vtip a ani se nechtěla stát celebritou.

Barmská armáda v pondělí vyhlásila v zemi výjimečný stav poté, co zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky. Podle agentur Reuters a AFP se vedení Barmy ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain a oznámil změny v kabinetu.

 

Právě se děje

Další zprávy