VIDEO Bablbam a budbox. Svět se baví Zemanovou angličtinou

Magazín
6. 3. 2014 20:36
Český prezident se pokusil v Evropském parlamentu hovořit anglicky. Výsledek baví internet.
Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu.
Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Brusel - Český prezident Miloš Zeman sebevědomě předstoupil před Evropský parlament s projevem v angličtině. Výsledek? "Bablbam" či "budbox" se již stačily stát hitem internetu.

Hlavy států hovoří většinou v Evropském parlamentu ve své mateřštině a jsou překládáni. Prezident Zeman toto privilegium odmítl, chtěl prý ušetřit za tlumočníka.

Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu. Jeho projev vstoupil do análů internetu pod přezdívkou "Bubblebum".
Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu. Jeho projev vstoupil do análů internetu pod přezdívkou "Bubblebum". | Video: YouTube

Projev plný neanglického přízvuku obsahoval i komické momenty. To když například chtěl říct, že jeho evropský sen "nezahrnuje steak v ústředí Evropské komise, který vypadá jako žvýkačka a chutná jako žvýkačka".  Jenže místo "bubble gum" opakovaně řekl "bubble bum". A "bum" v angličtině znamená "zadnici", "prdelku" nebo také "flákače".

Podobně si vedl, když chtěl evropskému auditoriu sdělit, že jeho evropský sen "neobsahuje takzvanou bruselsko-evropskou architekturu, která někdy vypadá jako nafouklá krabice od bot". Jenže místo správného "shoebox" použil "bootbox", což v angličtině neexistuje. Někteří cizinci rozebírající podivné momenty jeho projevu toto slovo přepisovali jako "budbox". "Bud" znamená pupen či papulu.

Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu - remix "M.C. Milosh - Bubble Bum".
Český prezident Miloš Zeman hovoří v Evropském parlamentu - remix "M.C. Milosh - Bubble Bum". | Video: YouTube

Zahraniční posluchači byli zmatení, čeští si mohli vyhledat text v češtině na hradních stránkách. Pasáž Zemanovy promluvy o "bubble bum" kdosi nahrál na YouTube a má desítky tisíc zhlédnutí. Autor napsal, že se jedná o "nejbizarnější část bizarního projevu českého prezidenta Zemana".

Zemanův projev se již dočkal také remixu pod názvem "M.C. Milosh - Bubble Bum".

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy