"Pilot si vyměnil spodní prádlo." Video z šíleného seskoku je virální senzací

Video pru Video, pru
4. 11. 2021 15:57
Na takový seskok asi jen tak nezapomenou. Několik parašutistů zažilo při výsadku děsivé momenty ve chvíli, když jejich letoun ztratil vztlak a začal se střemhlav řítit k zemi. Stroj přitom jen těsně minul skokany ve volném pádu. Životu nebezpečný zážitek zachytil jeden z parašutistů na akční kameru, kterou měl připoutanou na helmě.
Pří výsadku ztratil letoun vztlak a začal se střemhlav řítit k zemi. | Video: Reuters

K incidentu došlo v říjnu na území Jihoafrické republiky. Dvoumotorový turbovrtulový letoun Beechcraft C90 King Air před výsadkem parašutistů zpomalil a udržoval svou letovou hladinu ve výšce 4,8 kilometru, aby zajistil bezpečné vysazení skokanů.

"V tu chvíli jsme otevřeli dveře a začali se připravovat na výskok. Jako vždycky byl celý tým plně soustředěný, abychom dosáhli správných pozic a načasování," uvedl pro agenturu ViralHog parašutista a autor záběrů Bernard Janse van Rensburg. "Naše velké soustředění ale vedlo k tomu, že si mnoho z nás nevšimlo jasných náznaků blížícího se střemhlavého pádu letounu," dodal.

Parašutista poté ucítil, jak se mu letadlo dvakrát "propadlo" pod nohama. "V tu chvíli jsem věděl, že je něco špatně, a rozhodl jsem se pustit a skočit," popisoval svůj zážitek. Bezprostředně potom letoun při snížené rychlosti ztratil potřebný vztlak a začal padat střemhlav k zemi. "V tu chvíli bylo devět skokanů venku z letadla. Ale věděl jsem, že pět kolegů je stále uvnitř. Neskutečný moment. Nemohl jsem uvěřit svým očím," dodal.

Letadlo poté několik sekund padalo dolů za skokany a jen těsně je minulo. Po chvilce ještě ze stroje vyskočil další parašutista. "Bylo to opravdu děsivé a neobvyklé, vidět při volném pádu výsadkový letoun pod vámi," líčil autor záběrů.

Po téměř 20 sekundách střemhlavého pádu dostal pilot letoun opět pod kontrolu a se čtyřmi skokany na palubě v pořádku přistál. Zbývající parašutisté svůj seskok bezpečně dokončili. Nikdo z účastníků neutrpěl žádná zranění. Incident poté nahlásili tamnímu úřadu civilního letectví.

Záběry brzy po jejich zveřejnění oblétly světové agentury i sociální sítě. Na Twitteru se v komentářích pod videem především dohadují odborníci, k jakému pochybení na straně pilota i skokanů mohlo dojít. Jeden z uživatelů, americký letecký inženýr, měl ale o pocitech lidí na palubě jasno: "Pilot si asi musel vyměnit spodní prádlo," uvedl na sociální síti.

Mohlo by vás zajímat: Pilot proletěl dvojicí dálničních tunelů. Kritický okamžik nastal v polovině letu

Pilot proletěl dvojicí dálničních tunelů. Kritický okamžik nastal v polovině letu. | Video: Red Bull
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy