Konec televizních hlasatelů. Zprávy budou číst roboti

jaz
26. 6. 2014 8:00
Robotí slečny jménem Kodomoroid a Otonaroid mají ženská těla, řadu volitelných hlasů a dokonalou dikci. V budoucnosti mají nahradit televizní hlasatele.
robot Kodomoroid
robot Kodomoroid | Foto: YouTube

Tokio - První roboty, kteří dokážou číst zprávy, zkonstruoval vědec a profesor Hiroshi Ishiguro z univerzity v Osaku.

Jak informoval Huffington Post, na první pohled realistické osoby umí pohybovat rty, obočím, mrkají a kývají hlavou. Dokážou i pohnout rukou a třeba zamávat. Na výběr je také řada různých barev hlasů od dětského až po hluboký mužský.

Podívejte se na robota, který čte zprávy
Podívejte se na robota, který čte zprávy | Video: YouTube

Roboti s umělými vlasy a kůží z křemíku ale mají i své nedostatky. Pohyblivé rty například neumí dokonale artikulovat slova a Otonaroid zůstal při tiskové konferenci zticha, když byl požádán, aby se představil.

"Výzkum a výroba androidů znamená zkoumat podstatu člověka. Zkoumá otázku, co je to cit, uvědomování si sebe sama a myšlení," řekl novinářům na konferenci Ishiguro, který se vývojem robotů s lidskou tváří zabývá už skoro 20 let.

Kodomoroid a Otonaroid budou od středy 25. července vystaveni v Miraikan muzeu a poté v Národním vědeckém muzeu v Tokiu.

Jak uvedl Ishiguro, roboti se pomalu stávají součástí každodenního života Japonců, přesto prý zaostávají za americkou vojenskou robotickou technologií. Nedávno byl představen jiný typ společníka s názvem Pepper, který se bude na trhu prodávat za méně než dva tisíce dolarů (cca 40 tisíc korun).

"Roboti jsou nyní daleko dostupnější, skoro jako byste vlastnili notebook," řekl Ishiguro.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy