Konec televizních hlasatelů. Zprávy budou číst roboti

jaz
26. 6. 2014 8:00
Robotí slečny jménem Kodomoroid a Otonaroid mají ženská těla, řadu volitelných hlasů a dokonalou dikci. V budoucnosti mají nahradit televizní hlasatele.
robot Kodomoroid
robot Kodomoroid | Foto: YouTube

Tokio - První roboty, kteří dokážou číst zprávy, zkonstruoval vědec a profesor Hiroshi Ishiguro z univerzity v Osaku.

Jak informoval Huffington Post, na první pohled realistické osoby umí pohybovat rty, obočím, mrkají a kývají hlavou. Dokážou i pohnout rukou a třeba zamávat. Na výběr je také řada různých barev hlasů od dětského až po hluboký mužský.

Podívejte se na robota, který čte zprávy
Podívejte se na robota, který čte zprávy | Video: YouTube

Roboti s umělými vlasy a kůží z křemíku ale mají i své nedostatky. Pohyblivé rty například neumí dokonale artikulovat slova a Otonaroid zůstal při tiskové konferenci zticha, když byl požádán, aby se představil.

"Výzkum a výroba androidů znamená zkoumat podstatu člověka. Zkoumá otázku, co je to cit, uvědomování si sebe sama a myšlení," řekl novinářům na konferenci Ishiguro, který se vývojem robotů s lidskou tváří zabývá už skoro 20 let.

Kodomoroid a Otonaroid budou od středy 25. července vystaveni v Miraikan muzeu a poté v Národním vědeckém muzeu v Tokiu.

Jak uvedl Ishiguro, roboti se pomalu stávají součástí každodenního života Japonců, přesto prý zaostávají za americkou vojenskou robotickou technologií. Nedávno byl představen jiný typ společníka s názvem Pepper, který se bude na trhu prodávat za méně než dva tisíce dolarů (cca 40 tisíc korun).

"Roboti jsou nyní daleko dostupnější, skoro jako byste vlastnili notebook," řekl Ishiguro.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy