Konec televizních hlasatelů. Zprávy budou číst roboti

jaz
26. 6. 2014 8:00
Robotí slečny jménem Kodomoroid a Otonaroid mají ženská těla, řadu volitelných hlasů a dokonalou dikci. V budoucnosti mají nahradit televizní hlasatele.
robot Kodomoroid
robot Kodomoroid | Foto: YouTube

Tokio - První roboty, kteří dokážou číst zprávy, zkonstruoval vědec a profesor Hiroshi Ishiguro z univerzity v Osaku.

Jak informoval Huffington Post, na první pohled realistické osoby umí pohybovat rty, obočím, mrkají a kývají hlavou. Dokážou i pohnout rukou a třeba zamávat. Na výběr je také řada různých barev hlasů od dětského až po hluboký mužský.

Podívejte se na robota, který čte zprávy
Podívejte se na robota, který čte zprávy | Video: YouTube

Roboti s umělými vlasy a kůží z křemíku ale mají i své nedostatky. Pohyblivé rty například neumí dokonale artikulovat slova a Otonaroid zůstal při tiskové konferenci zticha, když byl požádán, aby se představil.

"Výzkum a výroba androidů znamená zkoumat podstatu člověka. Zkoumá otázku, co je to cit, uvědomování si sebe sama a myšlení," řekl novinářům na konferenci Ishiguro, který se vývojem robotů s lidskou tváří zabývá už skoro 20 let.

Kodomoroid a Otonaroid budou od středy 25. července vystaveni v Miraikan muzeu a poté v Národním vědeckém muzeu v Tokiu.

Jak uvedl Ishiguro, roboti se pomalu stávají součástí každodenního života Japonců, přesto prý zaostávají za americkou vojenskou robotickou technologií. Nedávno byl představen jiný typ společníka s názvem Pepper, který se bude na trhu prodávat za méně než dva tisíce dolarů (cca 40 tisíc korun).

"Roboti jsou nyní daleko dostupnější, skoro jako byste vlastnili notebook," řekl Ishiguro.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy