Vesmírný turista z Japonska rozdává peníze, na Twitteru pobláznil miliony lidí

Magazín Magazín
7. 1. 2019 10:41
Japonský boháč Yusaka Maezawa se rozhodl darovat 100 milionů japonských jenů stovce lidí, kteří přepošlou zprávu na Twitteru o vysokých prodejích jeho obchodu s oblečením. Tweet se stal nejpřeposílanějším příspěvkem v třináctileté historie této sociální sítě.
Yusaka Maezawa
Yusaka Maezawa | Foto: ČTK

Japonec Maezawa se loni stal vůbec prvním vesmírným turistou, který poletí na palubě rakety Elona Muska kolem Měsíce. V pondělí 7. ledna si připsal další rekord, když se jeho zpráva na Twitteru stala nejpřeposílanějším příspěvkem v třináctileté historie této sociální sítě, upozorňuje britský deník The Guardian. 

Maezawa napsal 5. ledna v japonštině tweet a pochlubil se rekordními prodeji obchodu Zozotown, což je jeho e-shop s tričky na míru, díky kterému se stal boháčem. V dobrém rozmaru se rozhodl oslavit s fanoušky vysoké tržby a nabídl stovce z nich peníze. Stačilo akorát jeho zprávu retweetnout, tedy přeposlat.

Na každého ze 100 šťastlivců čekal milion japonských jenů (v přepočtu asi 207 tisíc korun). Výherce měl kontaktovat 7. ledna na Twitteru.

Zprávu mezitím přeposlaly přes čtyři miliony uživatelů, čímž její popularita překonala předchozí rekordmany - amerického teenagera, který v roce 2017 rozjel kampaň na roční dodávky kuřecích nuget, i slavné selfíčko moderátorky Ellen DeGeneres z filmových Oscarů.

Maezawa se těší i enormnímu nárůstu lidí, kteří ho teď sledují na Twitteru. Koncem minulého týdne to bylo asi půl milionu uživatelů, k pondělku se jejich počet rozrostl o čtyři miliony, píše zpravodajský web Japan Times.

Bývalý bubeník punkové kapely Switch Style Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let, kdy si po návratu z cest po USA založil v Japonsku společnost prodávající CD nazvanou Start Today.

Podle magazínu Forbes je 18. nejbohatším Japoncem, jeho majetek se odhaduje na necelé tři miliardy dolarů.

Japonec se na vesmírnou cestu kolem Měsíce vydá zřejmě v roce 2023 a poletí raketou BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje. V rámci projektu #DearMoon Maezawa s sebou k Měsíci vezme pro inspiraci šest až osm umělců.

Video: Japonský podnikatel si jako první koupil let k Měsíci

Japonský podnikatel si jako první koupil let k Měsíci. V posádce chce mít nejlepší umělce světa | Video: Jusaku Maezawa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jsem v Londýně, oznámil lídr hongkongských protestů Nathan Law

Jeden z hlavních představitelů hongkongského prodemokratického hnutí Nathan Law v pondělí oznámil, že je v Londýně. Law byl jedním ze tří lídrů prodemokratického hnutí Demosisto. V reakci na zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu ale všichni tři na své funkce rezignovali a hnutí rozpustili. Law poté řekl, že Hongkong dokonce opustil, kde se nachází, ale nebylo nejdříve jasné, uvedla britská zpravodajská stanice BBC.

"S batohem a malým zavazadlem v ruce jsem nastoupil na svůj noční let. Jaká budoucnost mě čeká, nebylo jasné. Jedno jsem ale věděl jistě - mojí cílovou destinací byl Londýn," napsal Nathan Law na Twitteru týden a půl poté, co oznámil, že opouští Hongkong.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila šéfy krajských soudů v Praze a Plzni

Vláda v pondělí schválila návrh jmenovat novými předsedy Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni Jaroslavu Pokornou a Alexandra Krysla. Prezident Miloš Zeman by je měl do funkcí jmenovat 29. července, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Kabinet podpořil i návrh na jmenování 33 nových soudců, kteří většinou nahradí své kolegy odcházející do penze.

Současným předsedům pražského městského a plzeňského krajského soudu - tedy Liboru Vávrovi a Miloslavu Sedláčkovi - vyprší mandát na konci letošního září. Podle návrhu ministryně by je měli nahradit osmapadesátiletá předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Pokorná a čtyřiačtyřicetiletý místopředseda Krajského soudu v Plzni Krysl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy