Vesmírný turista z Japonska rozdává peníze, na Twitteru pobláznil miliony lidí

Magazín Magazín
7. 1. 2019 10:41
Japonský boháč Yusaka Maezawa se rozhodl darovat 100 milionů japonských jenů stovce lidí, kteří přepošlou zprávu na Twitteru o vysokých prodejích jeho obchodu s oblečením. Tweet se stal nejpřeposílanějším příspěvkem v třináctileté historie této sociální sítě.
Yusaka Maezawa
Yusaka Maezawa | Foto: ČTK

Japonec Maezawa se loni stal vůbec prvním vesmírným turistou, který poletí na palubě rakety Elona Muska kolem Měsíce. V pondělí 7. ledna si připsal další rekord, když se jeho zpráva na Twitteru stala nejpřeposílanějším příspěvkem v třináctileté historie této sociální sítě, upozorňuje britský deník The Guardian. 

Maezawa napsal 5. ledna v japonštině tweet a pochlubil se rekordními prodeji obchodu Zozotown, což je jeho e-shop s tričky na míru, díky kterému se stal boháčem. V dobrém rozmaru se rozhodl oslavit s fanoušky vysoké tržby a nabídl stovce z nich peníze. Stačilo akorát jeho zprávu retweetnout, tedy přeposlat.

Na každého ze 100 šťastlivců čekal milion japonských jenů (v přepočtu asi 207 tisíc korun). Výherce měl kontaktovat 7. ledna na Twitteru.

Zprávu mezitím přeposlaly přes čtyři miliony uživatelů, čímž její popularita překonala předchozí rekordmany - amerického teenagera, který v roce 2017 rozjel kampaň na roční dodávky kuřecích nuget, i slavné selfíčko moderátorky Ellen DeGeneres z filmových Oscarů.

Maezawa se těší i enormnímu nárůstu lidí, kteří ho teď sledují na Twitteru. Koncem minulého týdne to bylo asi půl milionu uživatelů, k pondělku se jejich počet rozrostl o čtyři miliony, píše zpravodajský web Japan Times.

Bývalý bubeník punkové kapely Switch Style Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let, kdy si po návratu z cest po USA založil v Japonsku společnost prodávající CD nazvanou Start Today.

Podle magazínu Forbes je 18. nejbohatším Japoncem, jeho majetek se odhaduje na necelé tři miliardy dolarů.

Japonec se na vesmírnou cestu kolem Měsíce vydá zřejmě v roce 2023 a poletí raketou BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje. V rámci projektu #DearMoon Maezawa s sebou k Měsíci vezme pro inspiraci šest až osm umělců.

Video: Japonský podnikatel si jako první koupil let k Měsíci

Japonský podnikatel si jako první koupil let k Měsíci. V posádce chce mít nejlepší umělce světa | Video: Jusaku Maezawa
 

Právě se děje

před 35 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy