Perth bojuje s nájezdy instagramerů, postaví pro ně proto záchody za šest milionů

Magazín Magazín
11. 6. 2019 12:21
Neznámější ikonou australského Perthu není žádný monument, chráněná památka UNESCO ani umělecká instalace. Je to rybářská bouda jménem Crawley End Boat Shed, modrá, dřevěná chata, které si místní ani nevšimnou. Tahle romantická podívaná láká davy turistů. Atrakce ale kromě turistického ruchu přináší městu také problémy.
Crawley Edge Boatshed je jednou z hlavních ikon města Perth. Modrá bouda láká desítky turistů denně. Chtějí fotku na Instagram.
Crawley Edge Boatshed je jednou z hlavních ikon města Perth. Modrá bouda láká desítky turistů denně. Chtějí fotku na Instagram. | Foto: Shutterstock

Proč modrý, dřevěný domek, který se nachází u hlavní dopravní tepny, láká tolik turistů? Ti, co jsou znalí sociálních sítí, znají odpověď. Rybářská bouda s názvem Crawley End Boat Shed je totiž hitem Instagramu.

Proudí sem davy lidí, kteří si chtějí pořídit ikonickou fotku na sociální sítě. Desítky aut denně zastaví poblíž hlavní komunikace, která vede podél pobřeží, aby se dostaly co nejblíž přímořské stavbě. U dřevěného můstku, který ji spojuje s břehem, se na kýžený snímek čekají i fronty. 

Rostoucí zájem budí u městských úředníků rozporuplné reakce. Je sice hezké, že bouda, o kterou tamní obyvatelé ani nezavadí, přinesla v posledních letech tolik turistického ruchu. Na druhou stranu s lidmi přišly i problémy.

Silnice vedoucí podél pobřeží je jednou z nejvytíženějších ve městě. Auta zde proudí oběma směry a ve vysoké rychlosti. 

Majitel přilehlé restaurace Zafferano's si u města neustále stěžuje, že mu na jeho záchody chodí denně obrovské množství lidí. Pokud některého z turistů odmítne, čelí prý hrubým nadávkám a agresivním gestům.

Koncem května se proto sešla rada města, aby navrhla způsob, který by alespoň částečně vyřešil současné problémy. Výsledkem jsou první veřejné toalety v Perthu, které budou využívat sluneční energii. 

Jak píše zpravodajský server televize CNN, komise tvrdí, že by celý projekt měl stát v přepočtu šest milionů korun. Další peníze vyčlení na roční provoz veřejných toalet. Radnice si za projektem stojí, záchodky uleví restauracím ve městě a udělají z místa důstojnou turistickou destinaci. 

Podívejte se také na video: Napříč Asií z Moskvy do Bankoku. Český cestovatel kočoval sedm měsíců

Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku. Český cestovatel kočoval sedm měsíců | Video: Pavel Svoboda
 

Právě se děje

před 38 minutami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy