Velryba se snažila vyprostit mládě z rybářských sítí. Obě zvířata zahynula vyčerpáním

Magazín Magazín
22. 6. 2019 11:58
Mládě vorvaně obrovského se zamotalo do rybářských sítí v Tyrhénském moři na západě Itálie. Samice se snažila mládě zachránit, bohužel se jí ale nepodařilo vyprostit ze spletitých vláken.
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit | Foto: Shutterstock

Samici a mládě našla námořní služba osm kilometrů od pobřeží ostrova Palmarola v Tyrhénském moři. Podle strážce z pobřežní hlídky, který byl očitým svědkem celé události, se samice snažila mládě zachránit a vyprostit jej z rybářských sítí. 

Boj o život obou vorvaňů byl velmi náročný a samice vyčerpáním zahynula. Když námořní služba našla její osmimetrové tělo, zjistila, že měla uvnitř tlamy kusy vláken, oproti tomu její potomek byl obmotán sítí.

"Smrt těchto dvou kytovců je velká ztráta pro naši rezervaci, událost je o tragičtější, když si za jejich uhynutí můžeme sami," řekla pro zpravodajský server Sky News prezidentka námořní společnosti Rosalba Giugniová.

"Nestačí jen změnit naše chování, musíme změnit i náš přístup a uvědomit si, že když ničíme své okolí, zničíme tím především sebe," dodala.

Tragická událost se stala čtyři měsíce poté, co kousek od Sardinie uhynula velryba na toxikaci plastem. Biologové našli v jejím žaludku 22 kilogramů odpadků. 

Podle vědců je plast největší zkázou pro podmořský život. Jen za poslední dva roky kvůli němu uhynulo pět velryb v Evropě a Asii.

Podívejte se také na video: Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu


Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 minutou

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy