Velryba se snažila vyprostit mládě z rybářských sítí. Obě zvířata zahynula vyčerpáním

Magazín Magazín
22. 6. 2019 11:58
Mládě vorvaně obrovského se zamotalo do rybářských sítí v Tyrhénském moři na západě Itálie. Samice se snažila mládě zachránit, bohužel se jí ale nepodařilo vyprostit ze spletitých vláken.
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit | Foto: Shutterstock

Samici a mládě našla námořní služba osm kilometrů od pobřeží ostrova Palmarola v Tyrhénském moři. Podle strážce z pobřežní hlídky, který byl očitým svědkem celé události, se samice snažila mládě zachránit a vyprostit jej z rybářských sítí. 

Boj o život obou vorvaňů byl velmi náročný a samice vyčerpáním zahynula. Když námořní služba našla její osmimetrové tělo, zjistila, že měla uvnitř tlamy kusy vláken, oproti tomu její potomek byl obmotán sítí.

"Smrt těchto dvou kytovců je velká ztráta pro naši rezervaci, událost je o tragičtější, když si za jejich uhynutí můžeme sami," řekla pro zpravodajský server Sky News prezidentka námořní společnosti Rosalba Giugniová.

"Nestačí jen změnit naše chování, musíme změnit i náš přístup a uvědomit si, že když ničíme své okolí, zničíme tím především sebe," dodala.

Tragická událost se stala čtyři měsíce poté, co kousek od Sardinie uhynula velryba na toxikaci plastem. Biologové našli v jejím žaludku 22 kilogramů odpadků. 

Podle vědců je plast největší zkázou pro podmořský život. Jen za poslední dva roky kvůli němu uhynulo pět velryb v Evropě a Asii.

Podívejte se také na video: Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu


Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy