Velryba se snažila vyprostit mládě z rybářských sítí. Obě zvířata zahynula vyčerpáním

Magazín Magazín
22. 6. 2019 11:58
Mládě vorvaně obrovského se zamotalo do rybářských sítí v Tyrhénském moři na západě Itálie. Samice se snažila mládě zachránit, bohužel se jí ale nepodařilo vyprostit ze spletitých vláken.
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit
Podle očitého svědka se samice snažila svého potomka do poslední chvíle zachránit | Foto: Shutterstock

Samici a mládě našla námořní služba osm kilometrů od pobřeží ostrova Palmarola v Tyrhénském moři. Podle strážce z pobřežní hlídky, který byl očitým svědkem celé události, se samice snažila mládě zachránit a vyprostit jej z rybářských sítí. 

Boj o život obou vorvaňů byl velmi náročný a samice vyčerpáním zahynula. Když námořní služba našla její osmimetrové tělo, zjistila, že měla uvnitř tlamy kusy vláken, oproti tomu její potomek byl obmotán sítí.

"Smrt těchto dvou kytovců je velká ztráta pro naši rezervaci, událost je o tragičtější, když si za jejich uhynutí můžeme sami," řekla pro zpravodajský server Sky News prezidentka námořní společnosti Rosalba Giugniová.

"Nestačí jen změnit naše chování, musíme změnit i náš přístup a uvědomit si, že když ničíme své okolí, zničíme tím především sebe," dodala.

Tragická událost se stala čtyři měsíce poté, co kousek od Sardinie uhynula velryba na toxikaci plastem. Biologové našli v jejím žaludku 22 kilogramů odpadků. 

Podle vědců je plast největší zkázou pro podmořský život. Jen za poslední dva roky kvůli němu uhynulo pět velryb v Evropě a Asii.

Podívejte se také na video: Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu


Hejno vzácných kytovců včetně mláďat se předvádělo na hladině Tichého oceánu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy