Velké množství kofeinu může způsobit halucinace

ČTK, vsm
13. 1. 2009 20:33
Londýn - Stává se vám, že slyšíte "hlasy", i když jste sami? Zamyslete se, kolik šálků kávy jste v den, kdy k halucinaci dojde, vypili. Je totiž možné, že za ně může příliš velké množství kofeinu. Upozorňují na to britští vědci.

Vědci z Durhamské univerzity zjistili, že u studentů, kteří za den vypili více než sedm šálků rozpustné kávy denně, byla pravděpodobnost, že budou mít halucinace třikrát vyšší než ti, kteří se posílili jen jedním hrnečkem kávy.

Výsledky tohoto bádání jsou dalším z důkazů naznačujících, že množství kofeinu, které lidé denně spotřebují, může mít přímý dopad na jejich zdraví. 

Jiné studie týkající se kofeinu dospěly k závěru, že tato látka může u žen snižovat riziko vzniku rakoviny vaječníků nebo že těhotné ženy, které kofeinu holdují přespříliš, jsou dvakrát více náchylné k potratu.

Pacienti, kteří mají halucinace, dostávají léky nebo chodí na konzultace s psychologem. Simon Jones, psycholog z Durhamské univerzity říká, že se se svými kolegy zaměřil na to, jak těmto pacientům může pomoci změna stravy.

Tým vědců pod vedením Jonese u dvou stovek studentů zjišťoval, jak je to u nich s konzumací kávy, čaje, energetických drinků a dalších nápojů s obsahem kofeinu. Měřili u nich také míru stresu.

Studenti, kteří do sebe dostali nejvíce kofeinu, častěji uváděli, že mají halucinace, že například vidí věci, které nejsou, nebo slyší různé hlasy. Podle Jonese by to mohlo souviset s uvolňováním stresového hormonu kortizolu. Je známé, že lidský organismus uvolňuje více kortizolu, když se mu dostane kofein. Tento mimořádný příval tohoto hormonu by mohl mít na svědomí halucinace.

Vědci nezjišťovali, kolik hodin studenti spali. Nyní chtějí vyřešit otázku, zda je to skutečně kofein, co způsobuje halucinace, nebo jestli lidé, kteří jimi trpí, jen přijímají více kofeinu, když jsou pod tlakem.

"Je možné, že ti, kdo mají halucinace jsou vystrašení a úzkostliví a kvůli tomu mají vyšší spotřebu kofeinu," říká Jones.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy