Veganské krmení psů a koček může být týrání, varuje komise pro ochranu zvířat

Magazín Magazín
2. 7. 2020 18:00
Ústřední komise pro ochranu zvířat tvrdí, že veganské krmení není vhodné pro psy a kočky. „Není na závadu u králíka, morčete nebo křečka. Je však zcela nevhodné pro masožravá zvířata,“ stojí ve stanovisku.
Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čisté býložravce.
Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čisté býložravce. | Foto: Shutterstock

Pokud veganští páníčci chtějí udělat ze svých psů a koček rovněž vyznavače rostlinné stravy, mohou se dopouštět podle zákona na ochranu zvířat týrání. Vyplývá to ze stanoviska Ústřední komise pro ochranu zvířat, které varuje i před propagací těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích.

Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čistokrevné býložravce. "Obecně lze říci, že kočky jsou téměř striktními masožravci. Psi jsou částečně schopni strávit i rostlinnou potravu, hlavní složkou jejich výživy ale musí být živočišná bílkovina."

Bílkoviny zvířata získávají jak z živočišných, tak rostlinných zdrojů, ale každou z nich pak jinak tráví. "Živočišné bílkoviny je pes schopný strávit přibližně z 90-95 procent, rostlinné bílkoviny jen asi z 60-80 procent," tvrdí Pavel Bohatec, předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Střeva koček a psů jsou navíc uzpůsobena k trávení bílkovin živočišného původu a jen částečně k trávení rostlinného materiálu. "Zvláště důležité jsou nepostradatelné (esenciální) aminokyseliny, které si organismus nedokáže sám vytvořit. V rostlinné potravě jsou obsaženy v minimálním, nedostačujícím množství nebo v ní nejsou vůbec."

Infekce přenositelné na člověka

Přestože jsou rostlinné potraviny pravidelnou součástí krmiva psů, musí být jejich poměr k těm živočišným vyvážený. Složení žrádla se také mění v závislosti na věku a zdraví zvířete.

Zpráva komise přichází v době, kdy zahraniční média poukázala na výzkum, který upozorňuje, že v posledním desetiletí došlo k zásadní proměně stravovacích návyků u domácích zvířat. Ta často žerou stejná jídla jako jejich páníčci, a to včetně syrové (raw) stravy nebo veganských pokrmů. 

Majitelé tím mohou své psy a kočky vystavit zdravotním rizikům a způsobit jim infekce, které by mohly být přenositelné na člověka, upozorňuje britský web The Telegraph. To se týká zejména syrové stravy, která neprojde chemickou či tepelnou úpravou a nezabije nebezpečné bakterie. "Tato nekonvenční jídla sice upevňují vztah mezi zvířetem a jeho pánem, ale zároveň domácím mazlíčkům zadělávají na pěkné zdravotní problémy," řekla veterinářka Sarah Doddová.

Mohlo by vás zajímat: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy