Veganské krmení psů a koček může být týrání, varuje komise pro ochranu zvířat

Magazín Magazín
2. 7. 2020 18:00
Ústřední komise pro ochranu zvířat tvrdí, že veganské krmení není vhodné pro psy a kočky. „Není na závadu u králíka, morčete nebo křečka. Je však zcela nevhodné pro masožravá zvířata,“ stojí ve stanovisku.
Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čisté býložravce.
Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čisté býložravce. | Foto: Shutterstock

Pokud veganští páníčci chtějí udělat ze svých psů a koček rovněž vyznavače rostlinné stravy, mohou se dopouštět podle zákona na ochranu zvířat týrání. Vyplývá to ze stanoviska Ústřední komise pro ochranu zvířat, které varuje i před propagací těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích.

Přestože kočky a psi za řadu let soužití s lidmi žerou i jinou stravu než masitou, není to podle závěrů komise důvodem z nich dělat čistokrevné býložravce. "Obecně lze říci, že kočky jsou téměř striktními masožravci. Psi jsou částečně schopni strávit i rostlinnou potravu, hlavní složkou jejich výživy ale musí být živočišná bílkovina."

Bílkoviny zvířata získávají jak z živočišných, tak rostlinných zdrojů, ale každou z nich pak jinak tráví. "Živočišné bílkoviny je pes schopný strávit přibližně z 90-95 procent, rostlinné bílkoviny jen asi z 60-80 procent," tvrdí Pavel Bohatec, předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Střeva koček a psů jsou navíc uzpůsobena k trávení bílkovin živočišného původu a jen částečně k trávení rostlinného materiálu. "Zvláště důležité jsou nepostradatelné (esenciální) aminokyseliny, které si organismus nedokáže sám vytvořit. V rostlinné potravě jsou obsaženy v minimálním, nedostačujícím množství nebo v ní nejsou vůbec."

Infekce přenositelné na člověka

Přestože jsou rostlinné potraviny pravidelnou součástí krmiva psů, musí být jejich poměr k těm živočišným vyvážený. Složení žrádla se také mění v závislosti na věku a zdraví zvířete.

Zpráva komise přichází v době, kdy zahraniční média poukázala na výzkum, který upozorňuje, že v posledním desetiletí došlo k zásadní proměně stravovacích návyků u domácích zvířat. Ta často žerou stejná jídla jako jejich páníčci, a to včetně syrové (raw) stravy nebo veganských pokrmů. 

Majitelé tím mohou své psy a kočky vystavit zdravotním rizikům a způsobit jim infekce, které by mohly být přenositelné na člověka, upozorňuje britský web The Telegraph. To se týká zejména syrové stravy, která neprojde chemickou či tepelnou úpravou a nezabije nebezpečné bakterie. "Tato nekonvenční jídla sice upevňují vztah mezi zvířetem a jeho pánem, ale zároveň domácím mazlíčkům zadělávají na pěkné zdravotní problémy," řekla veterinářka Sarah Doddová.

Mohlo by vás zajímat: Mlácení psů neuznávám, zlomí je to

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy