Vegani a pescetariáni mají lehčí průběh covidu-19, naznačuje vědecká studie

Magazín Magazín
14. 6. 2021 11:15
Co mají společného rostlinná strava a mořské plody? Jsou spojené s výrazně nižším rizikem vážného průběhu nemoci covid-19. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou zveřejnil britský medicínský týdeník British Medical Journal (BMJ).
Foto: iStock

Výzkumníci z USA provedli v období mezi červencem a zářím minulého roku průzkum u téměř 2900 lékařů a zdravotních sester, pracujících v první linii boje proti koronaviru.

Jak uvádějí autoři studie, mezi dobrovolníky z celkově šesti států (Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie a USA) bylo zjištěno 538 případů nákazy koronavirem, z toho pak 138 mělo závažný průběh. 

"V našem modelu, zohledňujícím základní demografické charakteristiky, zdravotnickou specializaci i životní styl (kouření, fyzické aktivity) vyšlo, že účastníci průzkumu, kteří dodržovali rostlinné diety, měli o 73 procent nižší riziko středně těžkého či těžkého průběhu nemoci covid-19 než ti, kdo takovou dietu nedrželi," uvádí studie. 

Podobné to bylo u lidí, kteří se hlásí k pescetariánství (odmítají maso savců a drůbeže, ale jedí ryby a živočišné produkty). U těch bylo riziko o 59 procent nižší než u lidí, kteří tuto dietu nedrží. 

Výzkum však také naznačil, že módní vysokoproteinové diety s nízkým obsahem sacharidů mohou naopak riziko vážnějšího průběhu zvyšovat. 

"Dáváme ke zvážení, zda tyto výsledky nelze využít při prevenci," uvádějí autoři studie, kteří působí na různých univerzitách a ve zdravotnických zařízeních v USA. Zároveň však upozorňují, že mezi dotazovanými byla převážná většina mužů a bylo by tedy potřeba ověřit výsledky i na větším vzorku žen. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy