Vegani a pescetariáni mají lehčí průběh covidu-19, naznačuje vědecká studie

Magazín Magazín
14. 6. 2021 11:15
Co mají společného rostlinná strava a mořské plody? Jsou spojené s výrazně nižším rizikem vážného průběhu nemoci covid-19. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou zveřejnil britský medicínský týdeník British Medical Journal (BMJ).
Foto: iStock

Výzkumníci z USA provedli v období mezi červencem a zářím minulého roku průzkum u téměř 2900 lékařů a zdravotních sester, pracujících v první linii boje proti koronaviru.

Jak uvádějí autoři studie, mezi dobrovolníky z celkově šesti států (Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie a USA) bylo zjištěno 538 případů nákazy koronavirem, z toho pak 138 mělo závažný průběh. 

"V našem modelu, zohledňujícím základní demografické charakteristiky, zdravotnickou specializaci i životní styl (kouření, fyzické aktivity) vyšlo, že účastníci průzkumu, kteří dodržovali rostlinné diety, měli o 73 procent nižší riziko středně těžkého či těžkého průběhu nemoci covid-19 než ti, kdo takovou dietu nedrželi," uvádí studie. 

Podobné to bylo u lidí, kteří se hlásí k pescetariánství (odmítají maso savců a drůbeže, ale jedí ryby a živočišné produkty). U těch bylo riziko o 59 procent nižší než u lidí, kteří tuto dietu nedrží. 

Výzkum však také naznačil, že módní vysokoproteinové diety s nízkým obsahem sacharidů mohou naopak riziko vážnějšího průběhu zvyšovat. 

"Dáváme ke zvážení, zda tyto výsledky nelze využít při prevenci," uvádějí autoři studie, kteří působí na různých univerzitách a ve zdravotnických zařízeních v USA. Zároveň však upozorňují, že mezi dotazovanými byla převážná většina mužů a bylo by tedy potřeba ověřit výsledky i na větším vzorku žen. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy