reklama
 
 

Vědci vyřešili problém s tenisovými míčky. Pomůže jim to předpovídat pády lavin

3. 2. 2016 18:55
Britským vědcům stačilo k vyřešení složitého fyzikálního problému 128 tenisových míčků a speciální počítačový program, který spočítal množství jejich možných uspořádání. K výsledku nebylo možné se dobrat bez potřebné technologie, běžnému vědci by nestačil k výpočtům ani celý život. Počet možností totiž převyšuje počet částic ve vesmíru. Vědci jsou teď schopni předpovídat možná uspořádání zdánlivě nahodilých částic a doufají, že do budoucna budou schopni predikovat například pohyb lavin nebo písečných dun v poušti.

Londýn Vědci z univerzity v Cambridge pod vedením Stefana Martianiho vyřešili zajímavý fyzikální problém. Měli 128 tenisových míčků a přemýšleli, kolikrát je lze různě uspořádat do jedné krabice.

K vypočítání výsledku by potřebovali desítky let, vytvořili proto speciální počítačový program, který stovky hodin prováděl výpočty a dobral se k číslu, jež zdaleka převyšuje počet částic ve vesmíru. Odborníci doufají, že tato metoda bude moct být využita i k předpovídání hrozících lavin. Informoval o tom server Digital Journal.

Studie publikovaná v časopise Physical Review ukazuje, jak lze vypočítat tzv. konfigurační entropii (jeden ze zásadních pojmů fyziky řešící pravděpodobnosti možných stavů daného systému, pozn. red.). Nový počítačový systém pomůže vědcům k měření neuspořádaných částic v rámci systému nebo určité konstrukce, bude tedy možné studovat například vodní částice v jezeře nebo částice písku či sněhu. Vědci věří, že jim nová metoda pomůže předpovědět i pohyb lavin.

"Vyřešením tohoto problému jsme otevřeli nezmapované území. Tento postup by mohl být použit kdekoli, kde se snaží lidé pracovat na všech možných řešeních problému," řekl pro Science Daily vedoucí projektu Stefano Martiniani, který uvádí, že počet možných uspořádání 128 míčků v krabici byl vypočten počítačem na číslo, které by se dalo vyjádřit 250 nulami.

"Samozřejmě je to ještě dlouhá cesta, než budeme schopni předpovědět laviny nebo určit přesunutí písečných dun, ale jednoho dne bychom chtěli tyto problémy řešit," říká fyzik s tím, že k výpočtům možných uspořádání je nutné zohlednit také změny, které se na nich podílejí, například vítr nebo teplotu.

Psi začínají být největším spojencem člověka v boji s rakovinou prostaty. Svým čichem ji dokážou zjistit lépe než stávající metoda. Vědcům to nestačí, chtějí vyvinout umělý čenich. | Video: Reuters |  03:49

autor: jaz | 3. 2. 2016 18:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama