Vědci z Tilburské univerzity požádali téměř 800 členů jedné velké internetové seznamky v Nizozemsku, aby si přečetli fiktivní profily, z nichž část obsahovala gramatické chyby a část byla v pořádku. Účastníci průzkumu pak dostali za úkol ohodnotit atraktivitu vlastníků profilů.
Překlepy, jako například prohozená písmena nebo dvě velká písmena za sebou na začátku věty, byly považovány za znak nepozornosti. "To se odrazilo na nižším skóre při hodnocení atraktivity," řekla vedoucí studie Tess van der Zandenová z katedry komunikace.
Ty majitele imaginárních profilů, kteří dělali pravopisné a gramatické chyby, zase účastníci průzkumu vnímali jako méně inteligentní, a tím pádem méně žádoucí.
Vědci předpokládali, že autoři používající neformální styl, například výrazy jako "ahoj!!!" nebo emotikony, budou vyhodnoceni jako dětinské osobnosti. To se ale překvapivě nestalo - takový profil, pokud byl gramaticky správný a bez pravopisných chyb, označovali účastníci studie za vřelejší.
Gramatika je tak velkou zbraní v on-line světě seznamování. Když se například jedna internetová seznamka ve Spojených státech dotázala 5000 "singlů" na jejich kritéria hodnocení potenciálních partnerů, 88 procent žen a 75 procent mužů označilo správnou gramatiku za důležitější než sebedůvěru a zdravý chrup.