Vědci odhalili Shakespearovo tajemství. Kouřil marihuanu

pej
11. 8. 2015 7:37
Zbytky dýmek prozradily, že známý dramatik William Shakespeare mohl řadu svých děl vytvořit pod vlivem marihuany.
William Shakespeare
William Shakespeare | Foto: Profimedia.cz

Pretoria – Čtyři sta let staré fragmenty dýmek patřících Williamu Shakespearovi byly podrobeny speciálnímu průzkumu jihoafrických vědců. Ti odhalili, že známý anglický dramatik s největší pravděpodobností kouřil kromě tehdy dostupného tabáku i konopí, pod jehož vlivem tak mohl vytvořit i některá ze svých děl, píše britský deník The Independent.

Vědecký tým použil při svém průzkumu sofistikovanou forenzní metodu, známou jako hmotnostní spektrometrie. Ta dokáže díky použití speciálních plynů odhalit i stopové množství látky jakéhokoliv stáří.

Díky podrobnému průzkumu bylo rovněž prokázáno, že úlomky dýmek nalezených na zahradě u Shakespearova domu obsahovaly kromě běžného tabáku konopí i kokain pocházející z Peru.

Dramatik byl podle vědců zároveň velmi dobře obeznámen s účinky obou drog, uvedl dále The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v odborném časopise Journal of Science.

Důkaz pro své tvrzení opřel vědecký tým o jedno z literárních děl, a to pasáž pocházející ze sbírky sonetů, kde Shakespeare píše o "zvláštním vynálezu zvaném plevel". Ve stejné části sonetu pak naráží i na kokain.

Podle historiků už i Angličané v 17. století znali a běžně používali několik druhů tabáků, včetně například severoamerického Nicotiana, ze kterého se získává nikotin.

Díky zámořským cestám Francise Draka se Angličané rovněž kromě typických amerických plodin jako kukuřice nebo brambory, díky kterým si obohatili svůj jídelníček, seznámili i s rostlinou koka pocházející z Peru.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy