Záhada Picassovy malby. Vědci pod ní odhalili stránku z francouzských novin a další obraz

ČTK ČTK
6. 6. 2018 12:48
Vědci zkoumali Picassovo dílo Matka s dítětem u moře pomocí infračerveného světla, které umožní nahlédnout i do spodních vrstev obrazu ukrytých pod finální malbou. Tým japonských a amerických výzkumníků přišel na to, že pod obrazem jsou noviny Le Journal z roku 1902 a další malba ženy se sklenkou absintu.
Pablo Picasso při práci.
Pablo Picasso při práci. | Foto: ČTK

Japonští a američtí vědci objevili pod malbou Matka s dítětem u moře od slavného španělského umělce Pabla Picassa stránku z francouzského deníku Le Journal z roku 1902. Obraz kromě toho překrývá ještě další malbu, na níž je zachycena žena se skleničkou absintu, informovala agentura AFP.

Dílo Matka s dítětem u moře, pocházející z Picassova modrého období, je součástí sbírek galerie Pola v japonském městě Hakone, které leží západně od metropole Tokia.

Vědci zkoumali dílo pomocí infračerveného světla, které umožní nahlédnout i do spodních vrstev obrazu ukrytých pod finální malbou. "Namířili jsme paprsek na tvář matky a k mému překvapení se nám před očima okamžitě objevil novinový text," uvedl John Delaney z Národní galerie ve Washingtonu, který byl vedoucím projektu.

Na výzkumu spolupracovala s Delaneym také hlavní kurátorka japonské galerie Pola Keiko Imaiová. Aby identifikovala původ textu, ponořila se do archivů francouzského literárního, uměleckého a politického deníku Le Journal, který Picasso (1881-1973) pravidelně četl.

V archivech našla výtisk deníku Le Journal z 18. ledna 1902, který přesně odpovídal textu viditelnému pod Picassovou malbou. Články na stránce pojednávají mimo jiné o sporech v britském parlamentu či o vzniku pravidelné výstavy obrazů a soch ve Francouzském automobilovém klubu.

Nález novinové stránky umožňuje lépe určit dobu vzniku obrazu. Počátkem ledna 1902 se Picasso přestěhoval z Paříže do Barcelony a podle data vydání novin je patrné, že malba vznikla již ve Španělsku. "Proč Picasso použil pro své dílo novinový papír, je záhadou… Mohl tak učinit například k překrytí předchozí malby," uvedli vědci.

O tom, že se pod vyobrazením matky s dítětem u moře skrývá další malba, vědci věděli již na základě předchozích výzkumů. Nyní se jim ale podařilo rozpoznat detaily malby, na níž je zachycena sedící žena, která má vedle sebe skleničku absintu se lžičkou.

Podívejte se: Tak umělec maluje obrazy z kávy

Umělec maluje obrazy pomocí kávy. Kus stojí v přepočtu 6 tisíc | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy