Vědci objevili obrovský podmořský les

rg
27. 9. 2007 14:05
Unikátní nález se nachází v Tichém oceánu
Foto: Simona Holecová

Washington - Obrovský podmořský "les" objevil tým vědců ze Spojených států. Skládá se z hnědých mořských chaluh, informovala americká rozhlasová stanice NPR.

Les se překvapivě nachází v Tichém oceánu, o němž se doposud přepokládalo, že je pro růst chaluh kvůli příliš vysoké teplotě nevhodný. 

Ukázalo se, že rostliny se v teplejších pásech přesunuly hloub do chladné vody.

Dosud se předpokládalo, že chaluhové útvary jsou - obdobně jako třeba deštné pralesy - ohrožené globálními klimatickými změnami. Skutečnost, že se našel mohutný porost u Galapág, ale ukazuje na životaschopnost těchto rostlin.

Vědce přiměly k bádání zprávy, že se tu a tam v tropických oblastech zachytilo několik listů chaluh na lodní kotvě.

Ekolog Michael Graham z laboratoří Moss Landing Marine Laboratories spolu Brianem Kinlanem z Kalifornské univerzity pak začali pracovat na matematickém modelu, v němž zohledňovali světelné poměry, živiny a teplotu vody.

Na jeho základě vytipovali plochu 23.000 kilometrů čtverečních v tropických mořích, kde by chaluhy mohly růst.

Graham, který expedici vedl, se teď chystá pátrat i po dalších podobných útvarech pod mořem. Jeho příští cesta povede k pobřeží Kostariky.

Ekolog se problematikou podmořských lesů zabývá již od devadesátých let. V roce 1999 například prováděl s profesorem Paulem K. Daytonem ze Scrippsova institutu oceánografie výzkum, jenž se zaměřoval na určení procesů ovlivňujících objem chaluhových semen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy