Vědci objevili lék na smutek z rozchodu. Oslabuje vzpomínky na bývalého partnera

Magazín Magazín
11. 11. 2022 8:36
První týdny po rozchodu s milovanou osobou bývají tak psychicky náročné, že by chtěl člověk vzpomínky na svou bývalou lásku kolikrát raději vymazat z hlavy. Vědci nyní zkoumají lék, který oslabuje účinky některých tělesných hormonů, a umožňuje tak, aby lidé po svých expartnerech tolik netesknili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Přestože je smutek ze ztráty partnera pro člověka přirozenou psychickou reakcí, existují případy, kdy se stává patologickým. Lidé se mohou kvůli rozchodu potýkat s poruchou přizpůsobení, která bývá spojená s příliš stresujícími životními zkušenostmi. Mezi její příznaky patří depresivní a úzkostné stavy, nespavost, sklony k samotářství či problémy se soustředěním.

Autoři studie publikované v odborném časopise Journal of Affective Disorders oslovili 55 dobrovolníků, kteří poruchou přizpůsobení po rozchodu začali trpět, a podrobili je experimentu. Nejprve jim podali beta-blokátor propranolol - lék, který potlačuje účinky některých tělesných hormonů a který bývá předepisovaný na úzkosti, vysoký tlak či migrény. Píše o tom server Dazed.

Po požití léku dostali zkoumaní za úkol vybavit si traumatické zkušenosti, které je k rozchodu dovedly - například zjištění, že jim byl partner nevěrný. Vědci chtěli zjistit, jestli pro ně nepříjemné vzpomínky po potlačení adrenalinu, které látka způsobuje, přestanou být tak emočně silné. Proto je požádali, aby své traumatické zážitky sepsali na papír a následně je nahlas přečetli.

Výzkumníci mezitím pozorovali, jestli účastníci experimentu pod vlivem propranololu nadále vykazují symptomy nadměrného stresu, jako je pocení, tělesný třes a napjaté svaly, nebo se projevy poruchu zmírňují. Ukázalo se, že beta-blokátor zafungoval příznivě. Většina zkoumaných uvedla, že se jejich psychický stav během čtyř měsíců po podání léku kontinuálně zlepšoval.

Mohlo by vás zajímat: Být s partnerem dlouho šťastný se stává nenormální. Pro děti je rozvod trauma, říká psycholog

Dítě má základní potřebu mít vztah s oběma rodiči. Pokud se jeden snaží vymazat mu toho druhého z hlavy, zlomí ho a zničí mu celý život. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
Další zprávy