Vědci odhalili tajemství ženského orgasmu. Momenty rozkoše byly dříve nutné k rozmnožování

pv
1. 8. 2016 14:18
Ženský orgasmus byl v minulosti pravděpodobně vázán na rozmnožování. Vědci ve své studii vycházejí z toho, že určité druhy savců pro reprodukci potřebují právě dosažení sexuální rozkoše. Příkladem mohou být například kočky nebo králíci, u kterých právě hormonální návaly spojené s vyvrcholením signalizují samičce, aby vypustila vajíčka.
Foto: Thinkstock

K čemu je vlastně orgasmus ženám, když na rozdíl od toho mužského není třeba k početí? S možným vysvětlením teď přišli američtí vědci. Tvrdí, že se jedná o evoluční pozůstatek, kdy hormonální návaly spjaté s orgasmy byly pro reprodukci stěžejní, píše deník The Guardian.

Mihaela Pavličevová z dětské nemocnice v Cincinnati a Günter Wagner z Yaelovy univerzity ve své studii vycházejí z toho, že určité druhy savců pro své rozmnožování potřebují dosáhnout orgasmu.

Takovým příkladem mohou být například kočky nebo králíci, u kterých právě hormonální návaly spojené s orgasmem signalizují vaječníkům samičky, aby vypustily vajíčka. Tuto "samci vyvolanou ovulaci" pak sledovali autoři studie napříč evolučním stromem a došli k závěru, že byla u některých předků hlodavců a primátů zhruba před 75 miliony let nahrazena tzv. spontánní ovulací.

Ta se vyznačuje tím, že není závislá na páření se se samcem. I proto výzkumníci předpokládají, že ženský orgasmus může mít své kořeny právě jako nedílná součást rozmnožování, která se ale postupným evolučním vývojem stala nadbytečnou.

Teorie je autory podložena mimo jiné porovnáním pozice klitorisu u různých savců. Zvířata, která k ovulaci potřebují hormonální návaly spjaté s orgasmem, mají častěji klitoris uvnitř vagíny. Naopak savci se spontánní ovulací od ní mají klitoris položený dále.

To podle Pavličevové vysvětluje, proč není naprosto běžné mít jako žena orgasmus. "Nemít automaticky orgasmus při sexu pak zní velmi přirozeně," dodává.

Hodně dvojic zjišťuje, že pro partnerství nemáme vrozené vlastnosti. Záleží ale i na tom, jaké okolo sebe máme vzory, říká lektorka Palečková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy