Milník v lékařství? Vědci "vypěstovali" lidský penis

pej
10. 10. 2014 9:46
Bioinženýři po více jak 20 letech výzkumu přišli na způsob, jak bezpečně transplantovat mužské pohlavní orgány vzniklé z kmenových buněk pacientů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wake Forest Baptist Medical Center

Wake Forest (Severní Karolína) – Lékařský tým z americké univerzity pracuje od roku 1992 na vývoji implantátu lidského penisu z kmenových buněk pacientů, kteří přišli o pohlavní orgán v důsledku vážné nehody nebo rakovinového onemocnění, informuje deník The Guardian.

Lékaři momentálně sbírají podklady pro americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a pokud se jim podaří prokázat funkčnost, trvanlivost a zároveň zdravotní nezávadnost implantátů, získají povolení pro testování na lidech.

Zlom ve výzkumu nastal v roce 2008, kdy proběhly úspěšné pokusy na králících. Třetina zkoumaných zvířat se mohla bez problému pářit a mít potomky. "Výsledky studie prováděné během posledních let na králících jsou povzbuzující. Abychom mohli testy provádět i na lidech, musíme podat důkazy o tom, že používané materiály nejsou toxické, a zároveň musíme vysvětlit výrobní proces krok za krokem," dodal Anthony Atala, vedoucí vědeckého týmu.

Pro "pěstování" náhradních lidských orgánů, v tomto případě mužského pohlavního údu, se používají kmenové buňky pacienta, pro kterého je implantát určen. Lékaři se tak snaží vyvarovat negativní imunologické odpovědi na transplantovaný orgán pocházející z cizího těla.

Metoda pomůže i dětem

Buňky musí pocházet ze všech částí náhradního orgánu, svalů i cév. Pacientovi jsou odebírány pomocí biopsie. Pěstovány jsou ve speciálních miskách v časovém rozmezí čtyř až šesti týdnů.

Unikátní metoda by mohla podle lékařů v budoucnu vyřešit problém s nedostatkem tkání pro transplantační chirurgii a pomoci například chlapcům s vrozenou vadou pohlaví.

"Když jste geneticky muž, ale kvůli vadě musíte žít jako žena, ničí vám to psychiku. Chceme těmto mužům pomoct," vysvětluje důležitost výzkumu Anthony Atala pro The Guardian.

Takto postižení muži jsou v současnosti léčeni dvěma způsoby. Jedním z nich je transplantace penisu od dárce, ta s sebou nese riziko imunologického odmítnutí cizího lidského orgánu. Druhou možností je implantát vytvořený z kůže a svalů ze stehna či předloktí daného pacienta. Tento způsob využívaný od konce 70. let ale podle profesora Atoly nevyhovuje současným estetickým požadavkům.

Vědecký tým na univerzitě v Severní Karolíně pracuje na vývoji 30 typů různých tkání a orgánů včetně ledvin a srdce. V roce 1999 byl díky nim transplantován první močový měchýř, v roce 2004 močová trubice a o rok později vagina.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 19 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy