Milník v lékařství? Vědci "vypěstovali" lidský penis

pej
10. 10. 2014 9:46
Bioinženýři po více jak 20 letech výzkumu přišli na způsob, jak bezpečně transplantovat mužské pohlavní orgány vzniklé z kmenových buněk pacientů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wake Forest Baptist Medical Center

Wake Forest (Severní Karolína) – Lékařský tým z americké univerzity pracuje od roku 1992 na vývoji implantátu lidského penisu z kmenových buněk pacientů, kteří přišli o pohlavní orgán v důsledku vážné nehody nebo rakovinového onemocnění, informuje deník The Guardian.

Lékaři momentálně sbírají podklady pro americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a pokud se jim podaří prokázat funkčnost, trvanlivost a zároveň zdravotní nezávadnost implantátů, získají povolení pro testování na lidech.

Zlom ve výzkumu nastal v roce 2008, kdy proběhly úspěšné pokusy na králících. Třetina zkoumaných zvířat se mohla bez problému pářit a mít potomky. "Výsledky studie prováděné během posledních let na králících jsou povzbuzující. Abychom mohli testy provádět i na lidech, musíme podat důkazy o tom, že používané materiály nejsou toxické, a zároveň musíme vysvětlit výrobní proces krok za krokem," dodal Anthony Atala, vedoucí vědeckého týmu.

Pro "pěstování" náhradních lidských orgánů, v tomto případě mužského pohlavního údu, se používají kmenové buňky pacienta, pro kterého je implantát určen. Lékaři se tak snaží vyvarovat negativní imunologické odpovědi na transplantovaný orgán pocházející z cizího těla.

Metoda pomůže i dětem

Buňky musí pocházet ze všech částí náhradního orgánu, svalů i cév. Pacientovi jsou odebírány pomocí biopsie. Pěstovány jsou ve speciálních miskách v časovém rozmezí čtyř až šesti týdnů.

Unikátní metoda by mohla podle lékařů v budoucnu vyřešit problém s nedostatkem tkání pro transplantační chirurgii a pomoci například chlapcům s vrozenou vadou pohlaví.

"Když jste geneticky muž, ale kvůli vadě musíte žít jako žena, ničí vám to psychiku. Chceme těmto mužům pomoct," vysvětluje důležitost výzkumu Anthony Atala pro The Guardian.

Takto postižení muži jsou v současnosti léčeni dvěma způsoby. Jedním z nich je transplantace penisu od dárce, ta s sebou nese riziko imunologického odmítnutí cizího lidského orgánu. Druhou možností je implantát vytvořený z kůže a svalů ze stehna či předloktí daného pacienta. Tento způsob využívaný od konce 70. let ale podle profesora Atoly nevyhovuje současným estetickým požadavkům.

Vědecký tým na univerzitě v Severní Karolíně pracuje na vývoji 30 typů různých tkání a orgánů včetně ledvin a srdce. V roce 1999 byl díky nim transplantován první močový měchýř, v roce 2004 močová trubice a o rok později vagina.

 

Právě se děje

Další zprávy