Puberťáci a šimpanzi jsou si podobní. Děti jsou ale méně trpělivé, objevili vědci

Magazín Magazín
31. 1. 2023 16:00
Dospívající se potýkají s rychlým růstem i fyzickými a psychickými změnami. Jsou impulzivnější, častěji riskují a nedokážou ovládat své emoce jako dospělí. Podobnou pubertu podle nejnovějšího výzkumu amerických vědců prožívají nejen děti, ale také šimpanzi. 
Šimpanzí mláďata, ilustrační foto
Šimpanzí mláďata, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Šimpanzi se při dospívání potýkají s podobnými změnami jako lidé," uvedla vedoucí výzkumu Alexandra Rosatiová z Michiganské univerzity. 

Výzkum zaměřený na čtyři desítky šimpanzů narozených ve volné přírodě v Kongu ve věku od osmi do patnácti let provedli vědci z několika amerických univerzit. S primáty hráli rozličné hry a sledovali jejich impulzivnost či ochotu riskovat.

Výzkumníci podrobili dospělé a dospívající šimpanze mimo jiné dvěma testům s jídlem. Při prvním si obě skupiny měly vybrat ze dvou různých krabic, zatímco v jedné byly s jistotou jejich oblíbené milované oříšky, ve druhé mohly být buď oblíbené banány, nebo nenáviděné okurky. 

Dospívající šimpanzi častěji než dospělí jedinci zariskovali a rozhodli se pro krabici, ve které se mohly ukrývat banány nebo okurky. 

Při druhém testu si měli vybrat, zda dostanou malý kousek banánu hned, nebo větší později. Bez ohledu na věk si všichni raději počkali na větší kousek. Dospívající šimpanzi při čekání jen o něco více vyváděli. A právě v tomto ohledu se liší od svých lidských vrstevníků. Při podobném testu s odměnou totiž dospívající děti daly přednost menší odměně hned, jak píšou američtí autoři studie.

Dospívající šimpanzi jsou podle Aarona Sandela z Texaské univerzity v Austinu ve výzkumech dospívání často přehlíženi. Přitom stejně jako jejich lidští vrstevníci zažívají překotné hormonální změny, formují si nové sociální vazby nebo bojují o svůj společenský status. Sandel pro americký zpravodajský web CNN dodal, že vědci se bádání o šimpanzím dospívání možná vyhýbají i proto, že výzkum lidské puberty je složitý.

"Předchozí výzkumy ukazují, že šimpanzi jsou relativně trpěliví ve srovnání s ostatními zvířaty. A tato studie ukazuje, že od poměrně nízkého věku jsou schopni počkat si na svou odměnu, což u lidí neplatí," uvedla vedoucí výzkumu Alexandra Rosatiová.

Aaron Sandel však vyzývá k opatrnosti při srovnávání zkušeností lidí a zvířat. Ačkoliv primáti jsou naši nejbližší příbuzní, pocházíme z různých druhů, zdůrazňuje. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy