Vědci dokázali vyrobit vanilkové aroma z plastových lahví určených k recyklaci

Magazín Magazín
19. 6. 2021 12:56
Bude v blízké budoucnosti chutnat zmrzlina po vanilce díky recyklovanému plastu? Je to docela možné. Vědcům se díky geneticky upraveným bakteriím podařilo z plastových lahví získat látku vanilin, která se kromě potravinářství hojně využívá i ve farmacii a parfumerii.
Foto: Shutterstock

Podle autorů studie, kterou publikoval vědecký časopis Green Chemistry, je extrahování vanilinu z plastů dalším krokem v boji proti znečištění planety plastovým odpadem.

"Toto je důležitý příklad použití syntetické biologie k recyklaci plastového odpadu na cennou průmyslovou látku. V budoucnu může mít zásadní význam," podotýká Joanna Sadler, která zároveň působí v týmu biologů na Edinburské univerzitě. Lahve jsou společně s nedopalky od cigaret jedním z nejčastějších  typů znečistění životního prostředí plasty.

Zájem o vanilin přitom stále roste, jen do roku 2025 se počítá se zvýšením poptávky o bezmála šest procent. Momentálně se syntetický vanilin vyrábí z například z dřevného dehtu nebo z odpadu vznikajícího při výrobě celulózy v papírenském průmyslu.

Ceny pravé vanilky v minulém desetiletí významně ovlivnila kromě zlodějů a vzrůstající poptávky i vlna veder a série cyklonů, které se prohnaly přes Madagaskar, odkud pochází až osmdesát procent celosvětové produkce.

Krize pak vyvrcholila v roce 2017 a 2018, kdy se cena za kilo vanilky přehoupla nad 13 tisíc korun, a koření se tak stalo cennějším než stejné množství stříbra.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy