Takhle bude umírat Slunce, zjistili vědci. Efektní divadlo přijde dávno po konci života na Zemi

Magazín Magazín
24. 5. 2018 9:22
Hvězdy umírají dlouze a velmi efektně. Slunce však bylo až do nynějška považováno za trpaslíka, který nebude při svém zániku schopen vytvořit viditelnou mlhovinu.
Jak to bude vypadat, až umře Slunce?
Jak to bude vypadat, až umře Slunce? | Foto: Shutterstock.com

Slunce, středobod naší sluneční soustavy, je 330tisíckrát těžší než Země a je modré planetě ze všech hvězd nejblíže. Jenže v porovnání s ostatními hvězdami se jedná v podstatě o trpaslíka, jehož "kolegové" jsou mnohdy i stotisíckrát větší.

Vědci proto dlouho nevěděli, jak bude Slunce vypadat, až jednoho dne "umře". Podle stránek Sci-news to u 90 procent hvězd funguje tak, že vyvrhnou do vesmíru prstencovitou masu plynu a prachu.

Tato pestrobarevná světelná obálka tvoří až polovinu hmotnosti hvězdy a říká se jí planetární mlhovina. Značí konec aktivního života hvězdy a jde mimochodem o velmi efektní divadlo.

"Vyvrhnutá masa plynu a prachu odhalí hvězdné jádro, které v tomto momentu vyčerpá své palivo, vypne se a nakonec zemře," popisuje profesor Albert Zijlstra z univerzity v Manchesteru.

Astronomové v uplynulých 25 letech tápali, jestli čeká podobný osud i Slunce a zda není příliš malé. Až nyní profesor Zijlstra se svými kolegy vypočítali, že i Slunce bude tvořit při svém zániku planetární mlhovinu, i když slabou.

Staré modely totiž předpovídaly, že Slunce má příliš malou hmotnost a na vytváření viditelných prstenců plynu a prachu je moc staré.

Nový model však ukazuje, že se hvězda při svém zániku zahřívá třikrát rychleji, než předpovídaly staré výpočty. To umožňuje i menším hvězdám, jako je Slunce, aby ze sebe vydávaly jasnou mlhovinu.

"Pěkný výsledek. Kromě všech těchto nových výpočtů jsme zjistili, co Slunce udělá, až bude umírat," pochvaluje si profesor Albert Zijlstra.

Jeho zánik již žádný člověk neuvidí. Slunce by mělo svítit ještě nejméně pět miliard let, zatímco Země přestane být obyvatelná podstatně dříve, na vině bude příliš vysoká teplota, která neumožní existenci tekuté vody. Alespoň tak to před časem předpověděli vědci z University of East Anglia a dali Zemi ještě 1,75 miliardy let.

Podívejte se: NASA: Slunce ovlivňuje život na Zemi víc, než si myslíme

Své místo na oběžné dráze v březnu zaujaly americké satelity MMS. Jejich úkolem bude studovat všechny projevy magnetického pole v okolí Země a jeho vztahy s energiemi přicházejícími ze Slunce. | Video:
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy