Úplné zatmění Měsíce i meteorické roje. Obloha i letos nabídne magickou podívanou

hrz hrz
2. 1. 2019 12:15
I letošní rok bude bohatý na astronomické události. Hned v lednu budeme svědky úplného zatmění Měsíce a v listopadu přejde Merkur před slunečním kotoučem, což znovu uvidíme až v roce 2032. Podívejte se na přehled, co všechno bude v roce 2019 na obloze k vidění.
Foto: Shutterstock.com

Nepřehlédnutelná jitřenka nad obzorem

Hned na začátku roku nás bude z nebe vítat jasná jitřenka. "V prvních týdnech roku 2019 spatříme vysoko nad obzorem na ranní obloze před východem Slunce nepřehlédnutelný, velmi jasný objekt, jakoby hvězdu. Půjde o planetu Venuši v roli, která upoutá zraky skutečně všech," líčí Pavel Suchan, mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd.

Jelikož ji nejlépe uvidíme před úsvitem, bude v roli jitřenky. Říká se jí rovněž večernice, to když vyjde nad obzor po soumraku. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze, říká se jí "sesterská planeta Země", jediná planeta pojmenovaná po ženě.

 

Právě se děje

před 4 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy