Lovec planet, jenž změnil pohled na vesmír. Teleskop Kepler odstartoval před 10 lety

Lovec planet, jenž změnil pohled na vesmír. Teleskop Kepler odstartoval před 10 lety
Teleskop rovněž úspěšně pátral po planetách v obyvatelné zóně, které se svou velikostí podobají Zemi a mají svou hvězdu podobnou Slunci. Na nich by totiž mohl být život.
Kepler objevil i několik stovek víceplanetárních systémů. Třeba ten s označením Kepler-444, jenž vznikl v době, kdy byla Mléčná dráha ještě mladá. Jedná se o soustavu pěti planet. Všechny obíhají hvězdu podobnou Slunci za méně než deset dní. Nejmenší je velká jako Merkur, největší jako Venuše.
Těchto osm objevených planet patří podle NASA do "Keplerovy síně slávy". Jsou totiž velikostí nejpodobnější Zemi a hvězdy, kolem kterých obíhají, jsou chladnější a menší než naše Slunce.
Kepler-186f, první Keplerem potvrzená planeta velikosti Země, jež obíhá hvězdu v obyvatelné zóně a na jejímž povrchu by se mohla usazovat voda. První důležitý krok k tomu, aby lidstvo našlo svět podobný tomu na Zemi.
Foto: NASA/Ames Research Center/W. Stenzel/D. Rutter
hrz hrz
7. 3. 2019 19:07
Před startem amerického teleskopu Kepler 7. března 2009 znalo lidstvo pár stovek planet, díky Keplerovi jich nyní zná tisíce. Asi na třicítce z nich by mohl být život. Objevil také planety, které obíhají kolem dvou hvězd, nebo planetu, kde rok trvá 704 dní.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy