Lovec planet, jenž změnil pohled na vesmír. Teleskop Kepler odstartoval před 10 lety

Lovec planet, jenž změnil pohled na vesmír. Teleskop Kepler odstartoval před 10 lety
Teleskop rovněž úspěšně pátral po planetách v obyvatelné zóně, které se svou velikostí podobají Zemi a mají svou hvězdu podobnou Slunci. Na nich by totiž mohl být život.
Kepler objevil i několik stovek víceplanetárních systémů. Třeba ten s označením Kepler-444, jenž vznikl v době, kdy byla Mléčná dráha ještě mladá. Jedná se o soustavu pěti planet. Všechny obíhají hvězdu podobnou Slunci za méně než deset dní. Nejmenší je velká jako Merkur, největší jako Venuše.
Těchto osm objevených planet patří podle NASA do "Keplerovy síně slávy". Jsou totiž velikostí nejpodobnější Zemi a hvězdy, kolem kterých obíhají, jsou chladnější a menší než naše Slunce.
Kepler-186f, první Keplerem potvrzená planeta velikosti Země, jež obíhá hvězdu v obyvatelné zóně a na jejímž povrchu by se mohla usazovat voda. První důležitý krok k tomu, aby lidstvo našlo svět podobný tomu na Zemi.
Foto: NASA/Ames Research Center/W. Stenzel/D. Rutter
hrz hrz
7. 3. 2019 19:07
Před startem amerického teleskopu Kepler 7. března 2009 znalo lidstvo pár stovek planet, díky Keplerovi jich nyní zná tisíce. Asi na třicítce z nich by mohl být život. Objevil také planety, které obíhají kolem dvou hvězd, nebo planetu, kde rok trvá 704 dní.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy