reklama
 
 

Vědci definovali novou hodnotu kilogramu, podle té staré se snížil o zrnku písku

16. 11. 2018 14:41
Válec ze slitiny platiny a iridia už nebude etalonem kilogramu. Zástupci jednotlivých zemí na konferenci Mezinárodního úřadu pro míry a váhy (BIPM) v pátek podle očekávání rozhodli o nové definici kilogramu a dalších základních jednotek. Nově se základní jednotka hmotnosti odvozuje od pevné hodnoty Planckovy konstanty.

Dlouhá měření ukázala, že za více než sto let existence etalonu kilogramu, který je uložen v trezoru v Sèvres u Paříže a přezdívá se mu "Velký K" (Le Grand K), se jeho hmotnost snížila o přibližně 50 mikrogramů. To odpovídá asi jednomu zrnku písku.

Pro běžné smrtelníky se dneškem nic nezmění, ujišťovali už předem vědci. "Změny nebudou v každodenním životě viditelné," uvedl Jens Simon, mluvčí Spolkového fyzikálně-technického ústavu v Braunschweigu.

Agentuře DPA řekl, že změnami se "odstraní nedostatky stávajícího systému a vytvoří se univerzální jazyk pro vysoce technizovaný svět". Kilogram byl doposud poslední jednotkou definovanou podle hmotného předmětu, například základní jednotka délky, metr, byla už před lety určena na základě rychlosti světla ve vakuu.

Jednoznačná definice kilogramu je důležitá i proto, že se od něj odvozuje řada dalších fyzikálních jednotek. Podle agentury AP také národním metrickým ústavům odpadne jedna starost: až doposud musely příležitostně své etalony posílat do sídla BIPM v Sèvres ke kalibraci s původním válcem, "Velkým K".

Nové definice základních jednotek vstoupí v platnost příští rok 20. května, na Světový den metrologie.

autor: ČTK | 16. 11. 2018 14:41

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama