Čína chce sestrojit umělý měsíc. Nahradí pouliční lampy

Magazín Magazín
20. 10. 2018 10:19
Vesmírní inženýři v čínském městě Čcheng-tu plánují sestrojit umělý měsíc. Navrhovaný satelit by měl vydávat světlo podobné soumraku a být schopen ozářit oblast v rozmezí 10-80 kilometrů. Přesný cíl záření by pak pomocí počítače mělo jít nastavit na přesnost desítek metrů.
Měsíční záře.
Měsíční záře. | Foto: Reuters

Čínští inženýři si vytyčili ambiciózní cíl, chtějí zvýšit světlo Měsíce díky družici. Umělý měsíc je navržený tak, aby v noci doplňoval ten skutečný, jen bude až osmkrát jasnější. Server The Guardian informoval, že město plánuje uvést satelit do provozu už v roce 2020.

Wu Chunfeng, ředitel soukromé vesmírné firmy Casc, přednesl celou vizi na národním zasedání pro inovace a podnikání, které se konalo 10. října v Čcheng-tu.

Chunfeng rovněž prohlásil, že testování satelitu začalo již před lety a nyní je technologie vyvinutá natolik, aby bylo možné projekt spustit již za tři roky. Firma Casc je hlavní stavitel pro čínský vesmírný program.

Někteří lidé vyjádřili obavy, zda světlo nebude ohrožovat noční zvířata. Kang Wimin, ředitel Institutu optiky na čínském Harbinově technologickém institutu, vysvětlil, že světlo ze satelitu bude podobné jako při stmívání, takže by nemělo ovlivnit zvířata a jejich zvyky.

Světlo pro celou zeměkouli

Pokusy o sestavení umělého měsíce se objevily již dříve, technologie a ambice se však lišily.

V roce 2013 nainstalovali vědci v norském městě Rjukan velká, počítačem ovládaná zrcadla. Měla zachycovat pohyby slunce a odrážet jeho světlo na náměstí. "Od té doby již město Rjukan není místem, kam by slunce nezasvítilo", napsal v tu dobu reportér deníku The Guardian.

Už v 90. letech se týmu ruských astronomů a inženýrů podařilo zkonstruovat satelit s hliníkovými pláty, které odrážely světlo slunce během noci a krátce osvítily noční polokouli. Experiment s názvem Znamya 2 měl otestovat proveditelnost přenosu slunečního světla na odvrácenou stranu polokoule.

Ještě ambicióznější projekt nazvaný Znamya 2.5 byl proveden v roce 1999. Při prvním spuštění však satelit selhal a na nové pokusy výzkumníci nesehnali peníze. Další vývoj experimentu zakázala ruská Státní korporací pro kosmické aktivity (Roskosmos).

Video: Podívejte se, kdo se jako první turista podívá na Měsíc

Elon Musk představil prvního vesmírného turistu, který se vydá na na cestu kolem Měsíce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy