Astronauti budou moci vyrábět potravu i náhradní díly ze svého odpadu. Vědci už vědí jak

Magazín Magazín
26. 8. 2017 7:32
Vědci přemýšleli, jak vybavit astronauty na několikaroční let, aby hmotnost všeho vybavení nebyla neúnosně velká. Dospěli k závěru, že tak lze učinit jen důkladnou recyklací všeho, co si na palubu přinesou či co zde vyprodukují. I kdyby mělo jít o vlastní moč, stolici nebo dech.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty. | Foto: Shutterstock

Velké plány lidstva na stavění základen na Měsíci či kolonizování Marsu naráží na zásadní problém - astronauti by pro několikaletý pobyt ve vesmíru potřebovali příliš mnoho nástrojů, náhradních dílů a potravin. Přitom každý gram navíc prodražuje náklady na palivo nutné k překonání zemské gravitace.

Vědci proto dospěli ke svérázné myšlence: kosmonauti budou muset maximálně zrecyklovat vše, co si na palubu přinesou, nebo zde vyprodukují, včetně moči, stolice či vydechnutého oxidu uhličitého. Zjistili, že všechny tyto produkty jdou rozložit na molekuly, z nichž by se pak pomocí 3D tiskárny mohly zhotovit plastové náhradní díly, součástky, ale také živiny O výzkumu informoval britský deník The Telegraph.

Jak to všechno funguje? Vědci přišli podle deníku The Telegraph na několik kmenů kvasinek, které umějí rozložit lidský odpad na užitečné produkty. Jeden druh kvasinek umí z moči a oxidu uhličitého z vydechovaného vzduchu vytvořit omega-3 mastné kyseliny, jiný zase polyesterové polymery, z nichž se dají vyrobit plastové součástky.

A tak zatímco astronaut Mark Watney z úspěšného filmu Marťan používal své exkrementy pouze jako hnojivo pro pěstování brambor, za pár let by je už mohl rozložit na molekuly a z nich sestavit potřebné živiny. A kdyby potřeboval zacelit díru v raketě, mohl by si potřebnou "záplatu" vytisknout na 3D tiskárně ze své moči a dechu.

Lidstvo bude po Marsu chodit už v blízké budoucnosti, nejdřív bychom ale měli přestat ničit Zemi, než začneme kolonizovat jinou planetu. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy