Astronauti budou moci vyrábět potravu i náhradní díly ze svého odpadu. Vědci už vědí jak

Magazín Magazín
26. 8. 2017 7:32
Vědci přemýšleli, jak vybavit astronauty na několikaroční let, aby hmotnost všeho vybavení nebyla neúnosně velká. Dospěli k závěru, že tak lze učinit jen důkladnou recyklací všeho, co si na palubu přinesou či co zde vyprodukují. I kdyby mělo jít o vlastní moč, stolici nebo dech.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty. | Foto: Shutterstock

Velké plány lidstva na stavění základen na Měsíci či kolonizování Marsu naráží na zásadní problém - astronauti by pro několikaletý pobyt ve vesmíru potřebovali příliš mnoho nástrojů, náhradních dílů a potravin. Přitom každý gram navíc prodražuje náklady na palivo nutné k překonání zemské gravitace.

Vědci proto dospěli ke svérázné myšlence: kosmonauti budou muset maximálně zrecyklovat vše, co si na palubu přinesou, nebo zde vyprodukují, včetně moči, stolice či vydechnutého oxidu uhličitého. Zjistili, že všechny tyto produkty jdou rozložit na molekuly, z nichž by se pak pomocí 3D tiskárny mohly zhotovit plastové náhradní díly, součástky, ale také živiny O výzkumu informoval britský deník The Telegraph.

Jak to všechno funguje? Vědci přišli podle deníku The Telegraph na několik kmenů kvasinek, které umějí rozložit lidský odpad na užitečné produkty. Jeden druh kvasinek umí z moči a oxidu uhličitého z vydechovaného vzduchu vytvořit omega-3 mastné kyseliny, jiný zase polyesterové polymery, z nichž se dají vyrobit plastové součástky.

A tak zatímco astronaut Mark Watney z úspěšného filmu Marťan používal své exkrementy pouze jako hnojivo pro pěstování brambor, za pár let by je už mohl rozložit na molekuly a z nich sestavit potřebné živiny. A kdyby potřeboval zacelit díru v raketě, mohl by si potřebnou "záplatu" vytisknout na 3D tiskárně ze své moči a dechu.

Lidstvo bude po Marsu chodit už v blízké budoucnosti, nejdřív bychom ale měli přestat ničit Zemi, než začneme kolonizovat jinou planetu. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy