Astronauti budou moci vyrábět potravu i náhradní díly ze svého odpadu. Vědci už vědí jak

Magazín Magazín
26. 8. 2017 7:32
Vědci přemýšleli, jak vybavit astronauty na několikaroční let, aby hmotnost všeho vybavení nebyla neúnosně velká. Dospěli k závěru, že tak lze učinit jen důkladnou recyklací všeho, co si na palubu přinesou či co zde vyprodukují. I kdyby mělo jít o vlastní moč, stolici nebo dech.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty.
3D tiskárny, moč a vydechnutý vzduch již brzy astronautům pomohou zhotovit přímo na palubě vesmírné lodi živiny či plasty. | Foto: Shutterstock

Velké plány lidstva na stavění základen na Měsíci či kolonizování Marsu naráží na zásadní problém - astronauti by pro několikaletý pobyt ve vesmíru potřebovali příliš mnoho nástrojů, náhradních dílů a potravin. Přitom každý gram navíc prodražuje náklady na palivo nutné k překonání zemské gravitace.

Vědci proto dospěli ke svérázné myšlence: kosmonauti budou muset maximálně zrecyklovat vše, co si na palubu přinesou, nebo zde vyprodukují, včetně moči, stolice či vydechnutého oxidu uhličitého. Zjistili, že všechny tyto produkty jdou rozložit na molekuly, z nichž by se pak pomocí 3D tiskárny mohly zhotovit plastové náhradní díly, součástky, ale také živiny O výzkumu informoval britský deník The Telegraph.

Jak to všechno funguje? Vědci přišli podle deníku The Telegraph na několik kmenů kvasinek, které umějí rozložit lidský odpad na užitečné produkty. Jeden druh kvasinek umí z moči a oxidu uhličitého z vydechovaného vzduchu vytvořit omega-3 mastné kyseliny, jiný zase polyesterové polymery, z nichž se dají vyrobit plastové součástky.

A tak zatímco astronaut Mark Watney z úspěšného filmu Marťan používal své exkrementy pouze jako hnojivo pro pěstování brambor, za pár let by je už mohl rozložit na molekuly a z nich sestavit potřebné živiny. A kdyby potřeboval zacelit díru v raketě, mohl by si potřebnou "záplatu" vytisknout na 3D tiskárně ze své moči a dechu.

Lidstvo bude po Marsu chodit už v blízké budoucnosti, nejdřív bychom ale měli přestat ničit Zemi, než začneme kolonizovat jinou planetu. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy