Včelí medvídky podezíral soud z rasismu

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 7. 2009 11:50
Brno - Znalci nechali prověřit text Zdeňka Svěráka z večerníčku Příběhy včelích medvídků kvůli podezření z rasismu.
Foto: Česká televize

Podle dnešních informací Lidových novin se známý textař dostal do hledáčku policie shodou náhod.

Jeho skladba, v níž si včelí medvídci prozpěvují "bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila," se objevila jako speciální přídavek na disku s rasistickými písněmi, který šířil sympatizant Národního odporu Tomáš Pliska.

Ten byl za propagaci nacismu odsouzen ke dvěma rokům vězení.

Text rasistický není

Rodiče, kteří považovali sledování tohoto večerníčku za nevinnou zábavu, ale mohou zůstat v klidu.

Odborníci na rasismus rozhodli, že text Zdeňka Svěráka rasistický není.

"Posudek obsahuje překlady zahraničních písní a upozorňuje na pasáže, které jsou podle znalce problematické. Včelí medvídci mezi nimi nejsou," sdělil Lidovým novinám Pliskův advokát Roman Hais.

Nedávno vzniklý posudek si před více než rokem vyžádal brněnský krajský soud, který chtěl skladbu společně s dalšími prověřit.

Čmelda a Brumda si tak mohou dále svobodně vyzpěvovat: "Nás by tak nesmírně bavilo natírat celý svět na bílo."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy