Včelí medvídky podezíral soud z rasismu

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 7. 2009 11:50
Brno - Znalci nechali prověřit text Zdeňka Svěráka z večerníčku Příběhy včelích medvídků kvůli podezření z rasismu.
Foto: Česká televize

Podle dnešních informací Lidových novin se známý textař dostal do hledáčku policie shodou náhod.

Jeho skladba, v níž si včelí medvídci prozpěvují "bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila," se objevila jako speciální přídavek na disku s rasistickými písněmi, který šířil sympatizant Národního odporu Tomáš Pliska.

Ten byl za propagaci nacismu odsouzen ke dvěma rokům vězení.

Text rasistický není

Rodiče, kteří považovali sledování tohoto večerníčku za nevinnou zábavu, ale mohou zůstat v klidu.

Odborníci na rasismus rozhodli, že text Zdeňka Svěráka rasistický není.

"Posudek obsahuje překlady zahraničních písní a upozorňuje na pasáže, které jsou podle znalce problematické. Včelí medvídci mezi nimi nejsou," sdělil Lidovým novinám Pliskův advokát Roman Hais.

Nedávno vzniklý posudek si před více než rokem vyžádal brněnský krajský soud, který chtěl skladbu společně s dalšími prověřit.

Čmelda a Brumda si tak mohou dále svobodně vyzpěvovat: "Nás by tak nesmírně bavilo natírat celý svět na bílo."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy