Osvobozování po sovětsku: o znásilňování žen a dětí na konci války se mlčelo

Dan Poláček Tereza Šolcová Dan Poláček, Tereza Šolcová
27. 2. 2025 5:40
Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války a s ním spojených válečných hrůz. Příběh osvobozování Evropy Rudou armádou však není jen vzletným triumfem nad nacismem, ale také temnou kapitolou sexuálního násilí. Statisíce žen se staly oběťmi systematických znásilnění, která poznamenala generace.
Sovětský voják vztyčuje vlajku na Reichstagu v Berlíně, 2. května 1945. Snímek byl později upraven kvůli druhým hodinkám na ruce vojáka, které mohly evokovat rabování.
Sovětský voják vztyčuje vlajku na Reichstagu v Berlíně, 2. května 1945. Snímek byl později upraven kvůli druhým hodinkám na ruce vojáka, které mohly evokovat rabování. | Foto: Aktuálně.cz / Khaldei / Voller Ernst / akg-images / Profimedia

Temná kapitola osvobozování: systematické znásilňování žen na konci druhé světové války

Na snímku: Konec války se blíží, jeden z vojáků Rudé armády vztyčuje 2. května 1945 vlajku na berlínském Reichstagu. Ikonický snímek byl pečlivě naaranžovaný, později došlo k upravení fotografie, a to kvůli druhým hodinkám na ruce vojáka, které pravděpodobně získal při rabování.

Když v únoru 1945 postupovala Rudá armáda německým územím, přinášela s sebou kromě konce nacistické nadvlády také vlnu brutálního sexuálního násilí. Ta poznamenala životy statisíců žen od osmi do osmdesáti let. Strach a nejistota ovládly německé obyvatelstvo, které vědělo, že Rudoarmějci jsou vedeni touhou po pomstě za válečné hrůzy napáchané Němci na sovětském území.

 

Právě se děje

Další zprávy