V Praze se objevují tajemné básně. Vylepuje je žena, která chce vytrhnout lidi z šedi

V Praze se objevují tajemné básně. Vylepuje je žena, která chce vytrhnout lidi z šedi
Ve svých textech se zaměřuje na aktuální okamžiky, osobní vzpomínky, lásku nebo pokoru.
Co ji ale znepokojuje, jsou intimní sdělení, která vypovídají o tom, jak se lidé ve městě cítí.
Každá báseň obsahuje QR kód, který po naskenování v aplikaci telefonu člověka nasměruje na webové stránky. Na nich má respondent možnost zodpovědět několik osobních otázek či sdílet cokoliv, co má na srdci.
V následujících týdnech chce tým básně ještě více zviditelnit formou spolupráce například s Rekoly nebo dopravním podnikem.
Foto: @prahoproject
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 12. 2021 6:00
Pražané mohou v posledních týdnech narazit na řadě míst na záhadné básně s QR kódem. Jejich autorka jimi chce vyvrátit zažitou představu o tom, že umění patří do uzavřených galerií. Krátkými texty, které vylepuje v ulicích, komunikuje s cizími lidmi a vytrhává je z každodennosti a pocitu odcizeného města. Za básně sklízí pozitivní ohlasy, lidé je i aktivně vyhledávají podobně jako kešky.

"Umění, stejně jako veřejný prostor, je určené pro každého. Proto mi přijde relevantní básně umisťovat na místa, jako jsou například popelnice, odpadkové koše či poblíž zastávek městské hromadné dopravy," říká studentka umění, která na Instagramu působí pod názvem @prahoproject.

Pravou identitu totiž odtajňovat nechce. "Domnívám se, že právě i tato skutečnost napomáhá lidem, kteří na básně reagují, cítit se bezpečně a sdílet vše, co mají na srdci," tvrdí.

V textech se zaměřuje na aktuální okamžiky, osobní vzpomínky, ale například i lásku nebo pokoru. "Často mi lidé píší, že by dané básně napsali podobně nebo že se v nich nějakým způsobem osobně našli, což mě velice těší. Právě to je jeden z účelů projektu," říká. 

Během šesti týdnů přišlo autorce přes 1500 reakcí. Některé jsou i velmi osobní a skrývají citlivé informace nebo prosby o pomoc. "Vzhledem k povaze některých výpovědí v aktuální chvíli pracujeme na navázání spolupráce se zatím nejmenovanou psychologickou poradnou, která by nám pomáhala s těžšími výpověďmi nakládat správně," vysvětluje.

Básně jsou často oku skryté a člověk na ně narazí jen náhodou, třeba při čekání na autobus. Od prosince se projekt přemístí i na viditelnější místa  - básně budou součástí vagónů metra, billboardů nebo různých uměleckých magazínů.

Víte, jak je poznáte? Podívejte se na ně v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy