V Nottinghamu přes víkend zmizela část Banksyho díla. Někdo ukradl rozbité kolo

Magazín Magazín
23. 11. 2020 13:00
Měsíc poté, co streetartový umělec Banksy potvrdil autorství graffiti obrazu v Nottinghamu, část jeho díla zmizela. Součástí obrazu malé dívky s úzkou pneumatikou kolem pasu místo taneční obruče, který nasprejoval na zeď poblíž salonu krásy, bylo totiž i jízdní kolo, ze kterého si dívka cyklistický plášť pomyslně vypůjčila. O víkendu ale kolo někdo ukradl.
Foto: Reuters

Jízdní kolo s chybějícím ráfkem a pláštěm stálo zamčené u pouliční lampy přímo před zdí s graffiti. Toho, že kus Banksyho díla chybí, si všimla učitelka základní školy Tracy Jayneová: "Šla jsem se na graffiti podívat, a když jsem viděla, že jízdní kolo chybí, zpanikařila jsem."

Pedagožka měla k uměleckému dílu zvláštní pouto. Jak řekla deníku The Guardian, její manžel pracoval v tamní fabrice na výrobu jízdních kol značky Raleigh, která definitivně zavřela v roce 2002.

"Pokud někdo kolo skutečně ukradl, je to velmi smutné. Nejen že nerespektuje Banksyho tvorbu, ale nemá úctu ani k celému Notthinghamu," dodala. 

Banksyho výtvor přinesl městu velkou popularitu. V říjnu, kdy umělec potvrdil své autorství, stály u cihlové zdi každý den davy lidí. "Všichni jsou zvědaví, jestli je, anebo není pravé. Přitáhlo to do města spoustu lidí. Myslím, že je to opravdu úžasné dílo," komentoval v říjnu graffiti majitel tamního salonu krásy Surinder Kaur.

Foto: Reuters

Radnice Banksyho dílo překryla průhlednou fólií, aby ho ochránila před vandaly. Že někdo ukradne nepojízdné kolo, ji ale nenapadlo. Podle jedné z obyvatelek dílo symbolizovalo optimistický vývoj pandemie v Nottinghamu.

"Myslím, že nám Banksy graffiti daroval za to, že jsme měli málo infekčních lidí. Teď jako by se z toho vytratil ten smysl," řekla britskému deníku Louise Harrisonová.

Banksy zatím situaci v Nottinghamu nekomentoval a místní policie podle zpráv ani neobdržela žádné ohlášení o zmizení kola. 

Mohlo by vás zajímat: Trailer z filmu Banksy a vzestup pouličního umění

Film Banksy a vzestup pouličního umění je k vidění na HBO GO. | Video: HBO
 

Právě se děje

před 46 minutami

USA zvažují, že zpomalí stahování vojáků z Afghánistánu. Vede je k tomu postup Tálibánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž nicméně stále platí, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán dnes prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy