V mrakodrapech Zahy Hadid sídlí špatná energie, napsal bloger. Zaplatí mastnou pokutu

Magazín Magazín
17. 4. 2019 8:37
Provozovatel čínského blogu bude muset zaplatit pokutu v hodnotě 200 tisíc jüanů (skoro 700 tisíc korun) za to, že si dovolil kritizovat budovy navržené slavnou architektkou Zahou Hadid. Stavby podle příspěvku zveřejněného na konci loňského roku oplývají negativní energií, protože porušují všechny zásady tradičního čínského učení feng šui.
Komplex mrakodrapů Wangjing SOHO v Pekingu navrhla britská architektka iráckého původu Zaha Hadid.
Komplex mrakodrapů Wangjing SOHO v Pekingu navrhla britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. | Foto: Shutterstock

Loni v listopadu společnost Zhuhai Shengun Internet Technology na svém blogu publikovala příspěvek, v němž se pustila do komplexu mrakodrapů s názvem Wangjing SOHO odkazujícímu k firmě, která jej vlastní.

Trojice výškových budov zakřivených do tvaru vln sídlí v severovýchodní části Pekingu a navrhla je slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid.

Autoři, kteří se o blog starají, pravidelně přidávají články, v nichž analyzují architekturu i krajinu z hlediska tradičního čínského učení feng šui. Jeho příznivci věří, že pravidla učení pocházející už ze starověku dovedou určit, zda konkrétní stavba přinese svým obyvatelům štěstí, nebo naopak smůlu. Protože má feng šui v současné Číně silný vliv, mnoho místních architektů z něj při řešení polohy budov vychází.

Podle americké televizní stanice CNN pisatel příspěvku kritizujícího komplex Wangjing SOHO poradil jeho nájemníkům, aby se co nejdřív odstěhovali. Tvar mrakodrapů i jejich poloha mají totiž z hlediska feng šui vyvolávat negativní energii, protože porušuje všechna tabu, která učení stanovuje.

"Silnice obklopující Wangjing SOHO vytvářejí zlého ducha a symbolizují konflikt," citovala CNN příspěvek. Geometrie staveb pak podle blogu připomíná tvar prasečích ledvin a podnikatele, kteří v nich pracují, čeká stejná porážka, jakou Napoleon v roce 1815 zažil u Waterloo.

Ostrá kritika ovšem nezůstala bez odezvy a pekingský soud nyní vynesl rozsudek, který blogerovi přikazuje, aby se firmě SOHO omluvil, a provozovateli blogu nařizuje zaplatit pokutu v hodnotě 200 tisíc jüanů (necelých 700 tisíc korun).

Soudce je přesvědčený, že příspěvek obsahoval zlomyslné útoky a útočný jazyk, což může vážně ovlivnit pozici firmy SOHO na poli byznysu. Dodal také, že blog, který se v zemi pyšní vysokým počtem návštěv a fanoušků, čtenáře zmátl a poškodil jejich mínění o budovách.

Komplex Wangjing SOHO dokončený v roce 2015 dostal už o rok dříve významnou architektonickou cenu Emporis Skyscraper Award, což ze staveb učinilo první takto oceněné čínské výškové budovy. Z pohledu studia Zahy Hadid má trojice mrakodrapů připomínat kopce prolínající se na horizontu.

Video: V Londýně vyroste "tulipán"

Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com
 

Právě se děje

před 12 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy