V Mexiku má vyrůst "chytré a zelené město". Bude potravinově i energeticky soběstačné

Magazín Magazín
25. 1. 2020 14:55
Slavný architekt Stefano Boeri, který se v posledních letech proslavil svými vertikálními městskými lesy, přišel s dalším ambiciózním plánem. Pro mexický Cancún navrhl moderní čtvrť, která bude energeticky i potravinově soběstačná. Většinu její plochy má tvořit zeleň. Projekt nyní čeká na schválení od mexických úřadů.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Nová čtvrť pojme na 557 hektarech až 130 tisíc obyvatel. "Vrátíme tak přírodě velkou plochu, na které by se jinak vystavělo obchodní centrum," uvádí architektonické studio.

Autoři doufají, že jejich návrh nad plánem vzniku nákupní zóny zvítězí. Místo obchoďáku chtějí vytvořit moderní městský ekosystém, který by propojil přírodu s nejnovějšími technologiemi. "Může se stát vzorem a průkopníkem nového druhu lidského osídlení," tvrdí Boeri o svém projektu Smart City. "Je to botanická zahrada uvnitř moderního města, jejíž základy leží v mayské kultuře a ve vztahu mezi přírodním a duchovním."

Architekti plánují, že rezidenty budou zásobovat jídlem místní farmy, energii pak obstarají solární panely a pitnou vodu zprostředkuje systém, jenž ji extrahuje z moře. "Město bude obklopené prstencem solárních panelů a zemědělských ploch, které bude zavlažovat vodní kanál propojený s potrubím vedoucím z moře," popisuje svoji vizi studio Stefano Boeri Architetti.

Mořská voda se má shromažďovat ve velké nádrži hned u vstupu do města. Poblíž je pak navržena odsolovací věž, ze které bude voda rozváděna systémem kanálů, stejně jako u zavlažování pro zemědělské oblasti. Zeleň má tvořit celé tři čtvrtiny městské plochy, bude pokrývat i fasády domů. Až 400 druhů rostlin pečlivě vybrala botanička a krajinářská architektka Laura Gattiová. 

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Konec epidemií a aut ve městě?

Boeri plánuje, že "chytré město" bude využívat systém, který bude monitorovat spotřebu elektrického proudu tak, aby rezidenti pouštěli své myčky a pračky v době, kdy se bude energie generovat nejvíce, a bude tedy nejlevnější. Systém také rozpozná a zabrání šíření nemocí. Dalším výdobytkem "města budoucnosti" je vlastní elektrická či automatická doprava, díky kterým již lidé nebudou muset využívat auta. 

Stefano Boeri si přeje, aby duch města byl stejně moderní a inovativní jako jeho návrh. Proto si představuje, že Smart City se stane střediskem výzkumu a nových technologií a budou se do něj sjíždět vědečtí pracovníci i studenti nejen z Mexika, ale i z celého světa.

Boeriho vizi teď musí schválit mexické úřady, architekt čeká na povolení od loňského listopadu.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Mezi nedávné výrazné projekty italského architekta patří obytná soustava Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně, jíž dominují fasády porostlé zelení. Na svislý les se mohou těšit také obyvatelé čínské provincie Ťiang-su nebo švýcarského Lausanne. V předminulém roce architekt také poprvé navrhl výškovou budovu porostlou zelení, která bude sloužit jako sociální bydlení, a to pro nizozemský Eindhoven.

Další ambiciózní projekt vznikl pro Janov, kde se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Návrhu nového mostu se ujal Renzo Piano, Boeri pak projektoval revitalizaci jeho okolí. Ta zahrnuje červenou ocelovou promenádu s věží stejné barvy, která má získávat elektrickou energii z místního silného větru.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti
 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy