V Mexiku má vyrůst "chytré a zelené město". Bude potravinově i energeticky soběstačné

Magazín Magazín
25. 1. 2020 14:55
Slavný architekt Stefano Boeri, který se v posledních letech proslavil svými vertikálními městskými lesy, přišel s dalším ambiciózním plánem. Pro mexický Cancún navrhl moderní čtvrť, která bude energeticky i potravinově soběstačná. Většinu její plochy má tvořit zeleň. Projekt nyní čeká na schválení od mexických úřadů.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Nová čtvrť pojme na 557 hektarech až 130 tisíc obyvatel. "Vrátíme tak přírodě velkou plochu, na které by se jinak vystavělo obchodní centrum," uvádí architektonické studio.

Autoři doufají, že jejich návrh nad plánem vzniku nákupní zóny zvítězí. Místo obchoďáku chtějí vytvořit moderní městský ekosystém, který by propojil přírodu s nejnovějšími technologiemi. "Může se stát vzorem a průkopníkem nového druhu lidského osídlení," tvrdí Boeri o svém projektu Smart City. "Je to botanická zahrada uvnitř moderního města, jejíž základy leží v mayské kultuře a ve vztahu mezi přírodním a duchovním."

Architekti plánují, že rezidenty budou zásobovat jídlem místní farmy, energii pak obstarají solární panely a pitnou vodu zprostředkuje systém, jenž ji extrahuje z moře. "Město bude obklopené prstencem solárních panelů a zemědělských ploch, které bude zavlažovat vodní kanál propojený s potrubím vedoucím z moře," popisuje svoji vizi studio Stefano Boeri Architetti.

Mořská voda se má shromažďovat ve velké nádrži hned u vstupu do města. Poblíž je pak navržena odsolovací věž, ze které bude voda rozváděna systémem kanálů, stejně jako u zavlažování pro zemědělské oblasti. Zeleň má tvořit celé tři čtvrtiny městské plochy, bude pokrývat i fasády domů. Až 400 druhů rostlin pečlivě vybrala botanička a krajinářská architektka Laura Gattiová. 

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Konec epidemií a aut ve městě?

Boeri plánuje, že "chytré město" bude využívat systém, který bude monitorovat spotřebu elektrického proudu tak, aby rezidenti pouštěli své myčky a pračky v době, kdy se bude energie generovat nejvíce, a bude tedy nejlevnější. Systém také rozpozná a zabrání šíření nemocí. Dalším výdobytkem "města budoucnosti" je vlastní elektrická či automatická doprava, díky kterým již lidé nebudou muset využívat auta. 

Stefano Boeri si přeje, aby duch města byl stejně moderní a inovativní jako jeho návrh. Proto si představuje, že Smart City se stane střediskem výzkumu a nových technologií a budou se do něj sjíždět vědečtí pracovníci i studenti nejen z Mexika, ale i z celého světa.

Boeriho vizi teď musí schválit mexické úřady, architekt čeká na povolení od loňského listopadu.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti

Mezi nedávné výrazné projekty italského architekta patří obytná soustava Bosco Verticale (vertikální les) v Miláně, jíž dominují fasády porostlé zelení. Na svislý les se mohou těšit také obyvatelé čínské provincie Ťiang-su nebo švýcarského Lausanne. V předminulém roce architekt také poprvé navrhl výškovou budovu porostlou zelení, která bude sloužit jako sociální bydlení, a to pro nizozemský Eindhoven.

Další ambiciózní projekt vznikl pro Janov, kde se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Návrhu nového mostu se ujal Renzo Piano, Boeri pak projektoval revitalizaci jeho okolí. Ta zahrnuje červenou ocelovou promenádu s věží stejné barvy, která má získávat elektrickou energii z místního silného větru.

Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu.
Vizualizace Smart Forest City, které má vyrůst v mexickém Cancunu. | Foto: Stefano Boeri Architetti
 

Právě se děje

před 43 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy