V evropských řekách vymírají ryby

ntq, Reuters
9. 11. 2007 13:00
Ohrožené jsou dvě stovky druhů ryb

Kde je to nejhorší?

Leklá ryba

  • Nejvíce postižené jsou ryby v Dunaji, Dněpru, Dněstru, Volze a Uralu.
  • Špatně na tom jsou také balkánské, španělské a portugalské druhy.

Ženeva - Více než třetině evropských sladkovodních ryb hrozí vymření. Může za to nadměrný rybolov, znečištění vod a přehrady, které způsobují vysychání řek.

Přes pět stovek druhů ryb, které žijí v evropských řekách, je v ohrožení mnohem více než savci a ptáci na kontinentě. Tento fakt vyplývá ze studie "Příručka evropských sladkovodních ryb", kterou minulý týden uveřejnila Světová ochranářská unie (IUCN). Unie sídlí ve Švýcarsku.

"Máme na dvě stě rybích druhů, které jsou v akutním ohrožení. Bez naší intervence tyto druhy vyhynou. Musíme začít něco dělat, pokud se chceme vyhnout tragédii," řekl William Darwall, druhový odborník IUCN.

Minulé století technologického a průmyslového boomu mělo na ryby devastující dopad. Na svém kontě má dvanáct druhů, které už vymřely.

Nejhůře jsou na tom úhoři evropští, kteří se v průměru rozmnožují jednou za dvacet let. Proto jsou nejzranitelnější. Počet mladých úhořů, kteří se úspěšně dostanou z řek do moří, v posledních třiceti letech dramaticky klesal.

Mezi ohrožené druhy patří i jarabugo z jihozápadního Španělska a Portugalska. Jeho populace se od začátku devadesátých let snížila na polovinu.

Celkem IUCN eviduje 522 druhů ryb žijících v evropských sladkých vodách a 24 ryb mořských, které se prohánějí také v řekách.

"Velké přehrady pro zavlažování, kontrolu povodní a elektřinu mají hlavní negativní dopad na ryby v nich a okolních řekách. Zároveň způsobují problémy migrujícím druhům, kterým hráze znemožňují cestovat," vysvětlila studie IUCN.

Během letních měsíců dokonce některé řeky kvůli přehradám vysychají. Tento trend se stává ještě rapidnějším kvůli celosvětovým klimatickým změnám.

Svůj podíl na vymírání ryb má i nasazování druhů do míst, kde se přirozeně nevyskytují. Častokrát s sebou totiž přinášejí choroboplodné zárodky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy