V evropských řekách vymírají ryby

ntq, Reuters
9. 11. 2007 13:00
Ohrožené jsou dvě stovky druhů ryb

Kde je to nejhorší?

Leklá ryba

  • Nejvíce postižené jsou ryby v Dunaji, Dněpru, Dněstru, Volze a Uralu.
  • Špatně na tom jsou také balkánské, španělské a portugalské druhy.

Ženeva - Více než třetině evropských sladkovodních ryb hrozí vymření. Může za to nadměrný rybolov, znečištění vod a přehrady, které způsobují vysychání řek.

Přes pět stovek druhů ryb, které žijí v evropských řekách, je v ohrožení mnohem více než savci a ptáci na kontinentě. Tento fakt vyplývá ze studie "Příručka evropských sladkovodních ryb", kterou minulý týden uveřejnila Světová ochranářská unie (IUCN). Unie sídlí ve Švýcarsku.

"Máme na dvě stě rybích druhů, které jsou v akutním ohrožení. Bez naší intervence tyto druhy vyhynou. Musíme začít něco dělat, pokud se chceme vyhnout tragédii," řekl William Darwall, druhový odborník IUCN.

Minulé století technologického a průmyslového boomu mělo na ryby devastující dopad. Na svém kontě má dvanáct druhů, které už vymřely.

Nejhůře jsou na tom úhoři evropští, kteří se v průměru rozmnožují jednou za dvacet let. Proto jsou nejzranitelnější. Počet mladých úhořů, kteří se úspěšně dostanou z řek do moří, v posledních třiceti letech dramaticky klesal.

Mezi ohrožené druhy patří i jarabugo z jihozápadního Španělska a Portugalska. Jeho populace se od začátku devadesátých let snížila na polovinu.

Celkem IUCN eviduje 522 druhů ryb žijících v evropských sladkých vodách a 24 ryb mořských, které se prohánějí také v řekách.

"Velké přehrady pro zavlažování, kontrolu povodní a elektřinu mají hlavní negativní dopad na ryby v nich a okolních řekách. Zároveň způsobují problémy migrujícím druhům, kterým hráze znemožňují cestovat," vysvětlila studie IUCN.

Během letních měsíců dokonce některé řeky kvůli přehradám vysychají. Tento trend se stává ještě rapidnějším kvůli celosvětovým klimatickým změnám.

Svůj podíl na vymírání ryb má i nasazování druhů do míst, kde se přirozeně nevyskytují. Častokrát s sebou totiž přinášejí choroboplodné zárodky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy