Číňan přebarvil psy, aby vypadali jako pandy. Láká tak hosty do své kavárny

ČTK ČTK
23. 10. 2019 9:36
Nová kavárna, která nedávno otevřela ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny, hosty kromě jídla a pití láká na chvíle strávené s šesticí zvířat, jež na pohled vypadají jako pandy. Nicméně místo pand zákazníky v tomto podniku obveselují psi čau-čau se srstí přebarvenou tak, aby vypadali jako tvorové, kteří se stali symbolem Číny.
Přebarvil psy, aby vypadali jako pandy. Výstředností láká hosty do své kavárny | Video: Reuters

Majitel kavárny podle britského webu BBC řekl, že barvu potřebnou k "proměně" psa v pandu si objednává z Japonska a najal zaměstnance, kteří mají tento úkol na starosti. Každé nabarvení prý stojí 1500 jüanů (skoro 4900 korun) a použitá látka je údajně tak kvalitní, že na zvířata nemá žádný vliv.

Poté, co se informace o této kavárně dostaly do místních médií, jí přibylo návštěvníků, ale objevily se i obavy, aby se další lidi nesnažili tento nápad napodobit. Veterinář jménem Li Taj-ping vyzval majitele zvířat, aby srst svým mazlíčkům rozhodně nebarvili. "Může to jejich srst a kůži poničit," varoval.

BBC uvádí, že barvení kožíšků zvířat se v Číně rozšířilo po roce 2010, nejdříve na různých soutěžích, pak jako extravagantní záliba chovatelů. Povědomí o etickém zacházení se zvířaty se sice v nejlidnatější zemi světa zvyšuje a podle mnohých je barvení srsti "šílenost", nicméně stále se najdou tací, pro které je domácí mazlíček s nepřirozeným odstínem roztomilý.

Ve Velké Británii si kritiku ze strany ochránců zvířat vysloužili pořadatelé hudebního festivalu Latitude v anglickém hrabství Suffolk, když opakovaně nechali ovce nabarvit na svítivě růžovou.

Britský festival Latitude kvůli propagaci obarvili narůžovo ovce | Video: Instagram/Latitude Fest
 

Právě se děje

před 3 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy