"Prodám útulný protijaderný bunkr z 50. let, značka: spěchá." Kryt slouží jako chata

"Prodám útulný protijaderný bunkr z 50. let, značka: spěchá." Kryt slouží jako chata
Od poloviny 50. let po celé zemi vzniklo více než 1500 sledovacích stanovišť ROC. Tyto miniúkryty, určené pro tři osoby, byly místem, kde mohli dobrovolníci měřit jaderný spad a vysílat zprávy pro veřejnost po útoku. Mnoho z těchto krytů zchátralo, ale některé z nich si koupila veřejnost. Zájem stoupl krátce po ruské invazi na Ukrajinu na začátku roku 2022.
Ačkoli po odpálení první jaderné zbraně v roce 1945 stavěly kryty země po celém světě, některé investovaly do infrastruktury více než jiné. Například v Albánii bylo mezi 60. a 80. lety postaveno více než 750 tisíc vojenských krytů.
Vladimir Putin má mezitím údajně na Sibiři technologicky vyspělý bunkr s energetickou rozvodnou, která by mohla zásobovat energií malé město, a proslýchá se, že bohatí Rusové si kupují a staví jaderné bunkry. Jinak má Rusko s více než 143 miliony obyvatel necelých 17 tisíc protiatomových krytů.
Bunkr ve Wormhillu, nedaleko Buxtonu v Derbyshire, je známý jako jaderný bunkr Královského pozorovatelského sboru (ROC) a měl být útočištěm pro přežití jaderného útoku. Pozorovatelé prý měli dostatek jídla a vody, aby přežili neuvěřitelných 14 dní a přitom podávali zprávy o jaderných "výbuších" po útoku. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Profimedia.cz
ČTK Magazín ČTK, Magazín
11. 9. 2024 9:52
Útulně zařízený protijaderný bunkr z 50. let minulého století jako netradiční chalupa? Proč by ne. Jeden takový je na prodej v anglickém Wormhillu a cena je "pouhých" 15 tisíc liber. Je to vlastně dokonalý úkryt. Nikdo ho jen tak nevykrade a s dostatkem jídla a pití v něm jeho majitel vydrží klidně i dva týdny. Prohlédněte si jeho útroby v galerii.
 

Právě se děje

Další zprávy