Princip solárního kolektoru by se dal zjednodušeně přirovnat k tomu, když necháte v létě rozmotanou zahradní hadici ležet na sluníčku. Rozdíl je v tom, že solárním kolektorem neprotéká voda, nýbrž speciální nemrznoucí kapalina. Tato směs koluje v uzavřeném okruhu trubek, skrz které ji tlačí oběhové čerpadlo. Efekt přeměny sluneční energie na tepelnou je umocněn ještě tím, že jsou trubice s kapalinou v černém pouzdru. Jakmile ohřátá kapalina opustí solární kolektor na střeše, je přivedena do nádrže s vodou, kde své teplo předává topné nebo užitkové vodě. Ochlazená se pak zase vrací do kolektorů na střeše.
Trubicový nebo deskový solární kolektor?
Existují dva typy solárních kolektorů, a sice trubicové, nebo deskové. Trubicové kolektory fungují tak, že v každé vakuové trubici je vnitřní trubička, ve které se ohřívá kapalina do té doby, než se přemění v plynné skupenství. O vysoké teplotě pak předává energii do oběhové kapaliny v malém výměníku, který je v horní části kolektoru. Trubicové kolektory mají vyšší účinnost, dokáží získat dostatek tepla i v oblastech s chladnějšími klimatickými podmínkami. Pro použití na většině území Česka jsou však dostačující ploché kolektory.
Deskové solární kolektory fungují na jednodušším principu, kdy je skrze kolektor protažena tenká trubička přímo s oběhovou kapalinou. Ta se ohřeje a pak pokračuje do výměníku v nádrži s vodou. V našich podmínkách jsou tyto kolektory většinou dostatečně účinné. Jejich velkou výhodou je i příznivá cena.
Solární ohřev pomůže i s vytápěním
Sluneční kolektor můžete připojit téměř do jakékoliv topné soustavy, která má tepelný výměník pro teplou vodu nebo akumulační nádrž. V takové nádrži je šnekový výměník, ve kterém protéká topné médium a předává teplo do vody. Kotel potom nespotřebuje tolik paliva. Největších úspor lze dosáhnout v kombinaci s tepelným čerpadlem, dobrou volbou je i kotel na pelety nebo kondenzační kotel. Regulace pak zajistí, že energie ze sluníčka bude využívána v co největší míře.
Pro ohřev vody na sprchování se obecně počítá kolem 1 m2 plochy kolektorů, na jednu osobu v domácnosti. Uvažujete-li využívat kolektory i na ohřev vody v radiátorech, počítejte raději 1,2 m2 na každou kW tepelné ztráty objektu.
Přebytky tepla využijete pro ohřev bazénu
V létě, kdy se nevytápí, vzniká v solárních kolektorech přebytečné teplo. To lze využít pro ohřev vody v bazénu, čímž se zároveň ochlazuje systém oběhu teplonosné kapaliny. Problém může nastat tehdy, pokud nemáte bazén nebo odjíždíte na delší čas na dovolenou. Aby se solární kolektory nepoškodily v důsledku přehřátí, je nutné je zakrýt, nechat je takzvaně vysálat nebo zajistit jiný způsob využití tepla. Nové typy kolektorů už ale disponují automatickou regulací.
Nová generace solárních kolektorů od firmy Viessmann
Problém přehřívání řeší novinka firmy Viessmann - patentovaný systém ThermoProtect. Ten dokáže kolektory automaticky "zakrýt", kdykoliv se systém začne přehřívat. Deskový kolektor má na sobě krystalickou vrstvu oxidu vanadičného, který začne při teplotě 75 °C měnit své optické vlastnosti. Odráží více tepla a solární kolektor se proto nepřehřívá. Jakmile se teplota systému stabilizuje, vrstva na kolektoru opět začne propouštět standardní množství sluneční energie. Systém funguje zcela automaticky, bezúdržbově a cyklus se může opakovat do nekonečna. Protože nedochází k odstávkám solárního systému v důsledku přehřívání, je ohřev vody plynulejší a účinnější.
Solární kolektory Vitosol, vybavené vrstvou ThemoProtect. jsou dostupné za stejnou cenu jako starší modely. Svěřte svůj projekt odborníkům z Viessmann Česká republika, připraví vám cenovou nabídku a doporučí vhodné řešení solárních kolektorů pro váš dům.
Věděli jste, že na solární kolektory lze využít státní dotace? Využijte servisu společnosti Viessmann a nechte si vyřídit dotaci na klíč.