Úředníci cestovali 70 kilometrů džunglí plnou lvů, aby mohl volit jeden svatý muž

V Indii se koná druhá ze sedmi fází parlamentních voleb, jejichž výsledky se Indie dozví až 23. května.
V Indii začala druhá fáze parlamentních voleb, které budou podle očekávání největšími demokratickými volbami na světě.
Probíhají v sedmi etapách, v každém regionu zvlášť.
To znamená, že během čtvrtka může přijít vhodit lístek do volební urny až 155 milionů voličů. O novém parlamentu rozhodují tento čtvrtek také v neklidném státě Džammú a Kašmír, který si nárokuje jak Indie, tak Pákistán.
Celkem může přijít k urnám 900 milionů lidí starších 18 let. To je víc lidí, než žije v celé Evropě.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
24. 4. 2019 10:14
Téměř 70 kilometrů džunglí plnou lvů cestovali indičtí úředníci, aby umožnili volit 69letému svatému muži, který žije v odlehlé části státu Gudžarát. Bharatdas Daršandas nevynechal od roku 2002 jediné hlasování.

Čtyři úředníci v doprovodu jednoho policisty zřídili speciální volební místnost jen pro tohoto poustevníka, který přebývá v izolované lesní svatyni už dvě desetiletí.

Kolem jeho chrámu se nachází divočina, v níž žije asi 600 ze zbývajících asijských lvů, napsala agentura Reuters.

Bharatdas Daršandas
Bharatdas Daršandas | Foto: Profimedia.cz

Parlamentní volby ve druhé nejlidnatější zemi světa začaly 11. dubna. Mají sedm etap a účastnit se jich může 900 milionů oprávněných voličů. Volební úředníci často musejí vážit cestu i do vzdálených míst, ovšem náročné výpravy za jediným voličem příliš běžné nejsou, píše Reuters.

"Skutečnost, že vláda vyvinula takové úsilí, aby mohl hlasovat jeden člověk, svědčí o významu každého jednotlivého hlasu," řekl Daršandas a zdůraznil, že v jeho bydlišti byla volební účast stoprocentní. "A tak by to mělo být i všude jinde," dodal.

Indické volby skončí 19. května a výsledky by měly být známy o čtyři dny později.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy