Pohřešovanou dívku zachránilo gesto z TikToku. Únosce neměl šanci si ho všimnout

pru pru
9. 11. 2021 11:01
Rodiče z amerického státu Severní Karolína pohřešovali svou dceru od minulého úterý. O dva dny později viděl náhodný řidič ve státě Kentucky sedět v automobilu se starším mužem dívku, jak na něj nenápadně ukazuje virální gesto z TikToku. To značí, že žena je v nebezpečí nebo obětí násilí. Projíždějící řidič gesto rozpoznal a okamžitě zavolal policisty, kteří dívku zachránili.
Gesto, kterému se přezdívá jako “signál pro pomoc”, se po sociálních sítích rozšířilo v minulém roce. | Video: TikTok/Nichelle Laus

Policisté poté zadrželi jednašedesátiletého muže, který dívku v okolí jejího domova v Severní Karolíně minulé úterý unesl. Šestnáctileté děvče neprodleně převezli na lékařskou prohlídku do nemocnice a v současné době už je v pořádku zpět u svých rodičů.

Náhodný řidič dívku viděl minulý čtvrtek odpoledne ve státě Kentucky. Únosce s ní podle svědectví dívky za dva dny přejel několik států - Severní Karolínu, Tennessee, Ohio a Kentucky.

Podle řidiče byla náctiletá při ukazování gesta viditelně rozrušená a v nebezpečí. Také ho zarazilo, že vedle ní sedí starší muž. "Kdyby mladá slečna toto gesto bývala neudělala a venku by býval nebyl člověk, který ho rozpoznal, tak kdo ví? Skoro určitě by tento případ neměl šťastný konec," komentoval policista Gilberto Acciardo pro agenturu Reuters.

Gesto, kterému se přezdívá "signál pro pomoc" (anglicky signal for help), se po sociálních sítích rozšířilo v minulém roce. Za kampaní na ochranu žen před domácím násilím stála kanadská organizace Canadian Women's Foundation.

Jejich cílem bylo pomoci ženám, které se staly obětmi domácího násilí a kvůli pandemickým restrikcím mohly jen obtížně opustit svůj domov. Pokud se tak žena cítila v nebezpečí, mohla gesto nenápadně provést kdykoliv během videohovoru nebo ve videu na sociální síti, aby upozornila ostatní, že se cítí v ohrožení a potřebuje pomoc.

Podívejte ve videu v úvodu článku, jak gesto vypadá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy