Umělkyně prodala virtuální dům za 11 milionů. Bydlet se v něm ale nedá

Magazín Magazín
24. 3. 2021 10:41
Kanadská umělkyně z Toronta Krista Kimová prodala první digitální dům na světě za více než půl milionu dolarů. Netradiční obchod je dalším důkazem, že zájem o virtuální design roste.
Umělkyně Krista Kim prodává „první digitální dům NFT na světě“ za více než 500 000 dolarů. | Video: Dezeen

Krista Kimová je umělkyně, která za pomoci architekta a počítačového programu pro tvorbu videoher navrhla virtuální dům nazvaný Mars House. Jeho unikátní soubor teď prodala za kryptoměnu v hodnotě 512 tisíc dolarů (288 ether), což je v přepočtu přes 11 milionů korun.

Virtuální obydlí je symbolem nového trendu v digitálním světě, tzv. NFT (nezastupitelný token), který je na rozdíl od kryptoměn unikátní a je pouze jeden.

Představte si, že by se vyrobilo pouze jedno sportovní auto dané značky, které budete vlastnit jenom vy. S NFT to je stejné, jen se jedná o digitální vlastnictví, které může mít podobu hudebního souboru, obrazu nebo například domu. NFT tak plní funkci jakéhosi certifikátu vlastnictví, který umožňuje nákup, prodej a sbírání digitálních uměleckých děl.

Futuristicky vypadající dům sází na čistý minimalismus a prosklené stěny, z panoramatické terasy pak nabízí výhled na rudou oblohu a pohoří.

Dům mění barvy a zážitek umocňuje originální hudba od Jeffa Schroedera z kapely The Smashing Pumpkins. Digitální domácnost si její majitel užije ve virtuální realitě, ale její budoucnost Krista Kimová vidí i v reálném světě díky aplikacím pracujícím na principu rozšířené reality (AR).

Řada designérů a umělců již vytváří díla jako kryptoumění, nejznámější je například dražba světové aukční síně Christie's, která prodala jpeg (digitální soubor obrázku) vytvořený umělcem Beeplem za 69 milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy