Umělkyně prodala virtuální dům za 11 milionů. Bydlet se v něm ale nedá

Kanadská umělkyně z Toronta Krista Kimová prodala první digitální dům na světě za více než půl milionu dolarů. Netradiční obchod je dalším důkazem, že zájem o virtuální design roste.
Umělkyně Krista Kim prodává „první digitální dům NFT na světě“ za více než 500 000 dolarů. | Video: Dezeen

Krista Kimová je umělkyně, která za pomoci architekta a počítačového programu pro tvorbu videoher navrhla virtuální dům nazvaný Mars House. Jeho unikátní soubor teď prodala za kryptoměnu v hodnotě 512 tisíc dolarů (288 ether), což je v přepočtu přes 11 milionů korun.

Virtuální obydlí je symbolem nového trendu v digitálním světě, tzv. NFT (nezastupitelný token), který je na rozdíl od kryptoměn unikátní a je pouze jeden.

Představte si, že by se vyrobilo pouze jedno sportovní auto dané značky, které budete vlastnit jenom vy. S NFT to je stejné, jen se jedná o digitální vlastnictví, které může mít podobu hudebního souboru, obrazu nebo například domu. NFT tak plní funkci jakéhosi certifikátu vlastnictví, který umožňuje nákup, prodej a sbírání digitálních uměleckých děl.

Futuristicky vypadající dům sází na čistý minimalismus a prosklené stěny, z panoramatické terasy pak nabízí výhled na rudou oblohu a pohoří.

Dům mění barvy a zážitek umocňuje originální hudba od Jeffa Schroedera z kapely The Smashing Pumpkins. Digitální domácnost si její majitel užije ve virtuální realitě, ale její budoucnost Krista Kimová vidí i v reálném světě díky aplikacím pracujícím na principu rozšířené reality (AR).

Řada designérů a umělců již vytváří díla jako kryptoumění, nejznámější je například dražba světové aukční síně Christie's, která prodala jpeg (digitální soubor obrázku) vytvořený umělcem Beeplem za 69 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy