Umělec odevzdal galerii za dva miliony jen prázdné rámy. Jde mu o kritiku kapitalismu

Magazín Magazín
30. 9. 2021 10:02
Dánský umělec Jens Haaning nečekaně napálil galerii Kunsten Museum of Modern Art ve městě Aalborg. Namísto výtvarných instalací, které si u něj muzeum moderního umění objednalo, odevzdal výstavní síni jen prázdné rámy. Má jít o kritiku současného kapitalismu.
Sbal prachy a zmiz. Tak se jmenuje nové dílo dánského umělce Jense Haaninga, který galerii v Aalborgu poslal jen prázdné rámy.
Sbal prachy a zmiz. Tak se jmenuje nové dílo dánského umělce Jense Haaninga, který galerii v Aalborgu poslal jen prázdné rámy. | Foto: Profimedia.cz

Dánský konceptuální umělec Jens Haaning se ve své tvorbě zaměřuje na mocenské nerovnosti kapitalistické společnosti. V roce 2007 vytvořil instalaci pojmenovanou Průměrný dánský roční příjem, ve které plátno obrazu polepil dánskými korunami. O čtyři roky později na ni navázal dílem, ve kterém bankovky své domovské země nahradil eury.

Galerie Kunsten Museum of Modern Art v Aalborgu letos výtvarníkovi věnovala 534 tisíc dánských korun (téměř dva miliony českých korun), aby pro ni obě instalace na její výstavu vytvořil znovu. Když však galeristé v minulém týdnu rozbalili zásilku, kterou jim Haaning poslal, našli v ní jen dva prázdné rámy s názvem Take the Money and Run (Sbal prachy a zmiz). Informoval o tom deník The Guardian.

"Dva dny před vernisáží plánované výstavy nám Haaning poslal e-mail, ve kterém sliboval dvě nová díla. Nejsme zrovna bohaté muzeum, takže musíme hodně rozvažovat, do čeho investujeme, a opravdu nemáme peníze na rozhazování," reagoval na umělcův překvapivý krok ředitel dánské galerie Lasse Andersson.

Haaningův pokus o kritiku současného kapitalismu galerista tentokrát příliš neocenil. Výtvarník podle něj porušil smlouvu, kterou s ním podepsal, a požaduje, aby muzeu honorář za nedodané instalace do 16. ledna příštího roku vrátil. "Je to uznávaný umělec, takže věřím, že termín dodrží. Pokud by se tak ale nestalo, budeme nuceni proti němu zahájit soudní řízení," upozornil Andersson.

Šestapadesátiletý Haaning ovšem trvá na tom, že se žádného podvodu nedopustil. "Podstata díla spočívá v tom, že jsem si vzal jejich peníze. Není to krádež, jen jsem nedodržel smluvní podmínky, což je ale přesně to, o co jsem se ve své instalaci snažil," zdůraznil výtvarník.

"Rád bych všechny lidi, kteří se potýkají se stejně mizernými pracovními podmínkami jako já, povzbudil k tomu, aby udělali něco podobného. Pokud musí celé dny sedět v příšerných zaměstnáních a nedostávají pořádně zaplaceno, měli by při první příležitosti shrábnout všechno, co jde, a vykašlat se na to," dodal Haaning.

Navzdory zklamání z nedodržených smluvních podmínek se muzeum v Aalborgu rozhodlo svým návštěvníkům ukázat to, co umělec galeristům poslal. Na výstavě s názvem Work It Out, která se zabývá vztahem mezi uměním a prací, tak jsou od konce září k vidění Haaningovy prázdné rámy.

Mohlo by vás zajímat: Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni

Banksy odhalil, jak zničil vydražené dílo přímo v aukční síni | Video: Banksy
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 35 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 45 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy