Úlevu pro tělo i duši najdete na západě Čech

Ilona Víchová
29. 9. 2011 19:00
Léčivé prameny i blahodárné minerální vody tu lidem pomáhají už stovky let
Lázně III
Lázně III | Foto: Web Karlových Varů

Praha - Světoznámé lázně proslulé svými léčivými prameny a krásnými kolonádami přilákají každoročně do Karlovarského kraje na 700 tisíc návštěvníků.

Projděme si teď některá z tamějších lázeňských měst, jež se stala lákadlem turistů z celého světa.

Karlovy Vary - je libo Becherovku, Vřídlo, nebo filmový festival?

Nejslavnější lázeňské město České republiky se pyšní zejména muzeem Jana Bechera, autora receptu slavné Becherovky, Mlýnskou kolonádou nebo sklárnou Moser.

Pravděpodobně největší atrakcí je Vřídlo, tryskající až do výšky dvanácti metrů. Za minutu vychrlí z podzemí na dva tisíce litrů horké vody a na pět tisíc litrů oxidu uhličitého.

Kolonáda - Mariánské lázně
Kolonáda - Mariánské lázně | Foto: Simona Holecová

Lázeňská sanatoria jsou zásobována přímo z Gejzírní kolonády, kterou od 16. století kryjí barokní stavby. Město samotné bylo založeno ve 14. století Karlem IV. a v dnešní době slouží místní lázně zejména k léčbě zažívacích problémů.

Návštěvníci by si rozhodně neměli nechat ujít procházku historickým centrem, obklopeným architektonickými perlami. Za zkoušku však stojí i výlet mimo město - do lázeňských lesů. Tam můžete vystoupat například na vyhlídku Karla IV nebo navštívit solnou jeskyni zvanou Jelení skok.

Karlovy Vary patří bezesporu k těm rušnějším a cenově náročnějším lázeňským městům. Pokud by se návštěvníci chtěli dobře najíst, nebo si odnést nějaký ten suvenýr v podobě Becherovky, nebo místního skla, vyplatí se opustit prostory lázeňských kolonád a přesunout se o něco více z centra, kde jsou ceny již o něco příznivější.

Vřídlo
Vřídlo | Foto: Pavel Baroch

Za kulturou do Mariánských Lázní

Položené uprostřed Slavkovských lesů fungují tyto skvostné lázně od 19. století. Vyvěrá tu více jak stovka studených pramenů a léčí se zde především nemoci dýchacích cest, problémy s látkovou výměnou nebo nemoci močových cest.

Raritou Mariánských Lázní je zpívající fontána u hlavní kolonády. O své kouzlo se s okolostojícími lidmi dělí každou lichou hodinu - večer je navíc ještě doplněna o světelné efekty. Dalším zdejším unikátem je Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, jehož počátky spadají do dob vzniku samotného města a které jsou tak nejstarším symfonickým orchestrem v České republice.

Zdejší symfonici pravidelně, během letních měsíců, vystupují na místní kolonádě. Mezi navštěvovaná místa patří také památník skladatele Fryderyka Chopina nebo skvostný anglikánský kostel Christ Curch.

Milovníky golfu určitě potěší místní Golf klub Mariánské lázně, který se může pochlubit tím, že se stal dějištěm světové amatérské soutěže. Kromě toho získal právo užívat titulu "Královský golfový klub" - svojí návštěvou ho mimo jiné poctila Jeho královská výsost princ Edward, hrabě z Wessexu.

Mariánské Lázně
Mariánské Lázně | Foto: Simona Holecová

Lázně Kynžvart a jejich blahodárná slať

Lázně Kynžvart leží v trojúhelníku tvořeném Františkovými Lázněmi, Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary. Díky příznivému klimatu, pramenům a léčivé slati, se staly velmi vyhledávaným místem.

Jejich historie se začala psát okolo konce desátého století, ze kterého pochází první oficiální zmínka o tomto městě.

Tyto lázně nabízejí díky své menší rozloze i více soukromí. Mezi turistické zajímavosti patří zdejší Mariánský sloup. Najdete tu mimo jiné i geografický střed Evropy, bahenní sopku, rašeliniště Smraďoch, minerální prameny (nazvané Richard, Viktor a Helena) nebo přírodní památku Kynžvartský kámen.

V místních lázních se léčí prakticky jen děti, které trpí problémy horních cest dýchacích a kožními nemocemi. Čistý vzduch a podhorské klima působí blahodárně nejen na dýchací cesty, ale i na celkovou regeneraci. Tomu navíc pomáhá i pití zdejší kyselky z léčivého pramene Richard. Díky hlubokým okolním lesům jsou lázně očištěny od mnoha různých škodlivin.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy