Ugandská armáda vyrobila vlastní kondomy pro vojáky. Jsou v tmavě zelených obalech

ČTK ČTK
5. 10. 2018 9:34
Armáda v Ugandě začala vyrábět pro své vojáky vlastní značku kondomů. Cílem je snížit riziko nákazy virem HIV a jeho přenosu na manželky vojáků, které zůstaly doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

"Voják nemůže chránit svou vlast, pokud nezajistí svou bezpečnost." To jsou slova šéfa generálního štábu ugandské armády Leopolda Kyandy.

Kondomy armáda pojmenovala Ulinzi, což ve svahilštině znamená ochrana. Distribuují se, jak by se od armády dalo očekávat, v tmavě zelených obalech, informoval zpravodajský server BBC.

S virem HIV v Ugandě žije téměř šest procent dospělých. V uplynulých letech se ale šíření nákazy podařilo zpomalit. Kondom Ulinzi má zabránit tomu, aby vojáci z mise přinesli domů vir HIV, uvedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotnictví. "(Vojáci) někdy jdou do válečných zón, kde se pro potěšení setkávají se ženami… Musí chránit své životy a zabránit tomu, aby doma nakazili své manželky," řekla Kibirigeová v reportáži ugandské televizi NTW.

Uganďané při pohlavním styku používají kondomy jen o něco málo více než v polovině případů, což zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, uvádí agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS). Nemoc AIDS si v Ugandě nejvíce obětí vyžádala v roce 1999, kdy s touto diagnózou zemřelo 74 tisíc lidí; loni v zemi podle odhadů OSN takto zemřelo 26 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy