Ugandská armáda vyrobila vlastní kondomy pro vojáky. Jsou v tmavě zelených obalech

ČTK ČTK
5. 10. 2018 9:34
Armáda v Ugandě začala vyrábět pro své vojáky vlastní značku kondomů. Cílem je snížit riziko nákazy virem HIV a jeho přenosu na manželky vojáků, které zůstaly doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

"Voják nemůže chránit svou vlast, pokud nezajistí svou bezpečnost." To jsou slova šéfa generálního štábu ugandské armády Leopolda Kyandy.

Kondomy armáda pojmenovala Ulinzi, což ve svahilštině znamená ochrana. Distribuují se, jak by se od armády dalo očekávat, v tmavě zelených obalech, informoval zpravodajský server BBC.

S virem HIV v Ugandě žije téměř šest procent dospělých. V uplynulých letech se ale šíření nákazy podařilo zpomalit. Kondom Ulinzi má zabránit tomu, aby vojáci z mise přinesli domů vir HIV, uvedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotnictví. "(Vojáci) někdy jdou do válečných zón, kde se pro potěšení setkávají se ženami… Musí chránit své životy a zabránit tomu, aby doma nakazili své manželky," řekla Kibirigeová v reportáži ugandské televizi NTW.

Uganďané při pohlavním styku používají kondomy jen o něco málo více než v polovině případů, což zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, uvádí agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS). Nemoc AIDS si v Ugandě nejvíce obětí vyžádala v roce 1999, kdy s touto diagnózou zemřelo 74 tisíc lidí; loni v zemi podle odhadů OSN takto zemřelo 26 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy