Ugandská armáda vyrobila vlastní kondomy pro vojáky. Jsou v tmavě zelených obalech

ČTK ČTK
5. 10. 2018 9:34
Armáda v Ugandě začala vyrábět pro své vojáky vlastní značku kondomů. Cílem je snížit riziko nákazy virem HIV a jeho přenosu na manželky vojáků, které zůstaly doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

"Voják nemůže chránit svou vlast, pokud nezajistí svou bezpečnost." To jsou slova šéfa generálního štábu ugandské armády Leopolda Kyandy.

Kondomy armáda pojmenovala Ulinzi, což ve svahilštině znamená ochrana. Distribuují se, jak by se od armády dalo očekávat, v tmavě zelených obalech, informoval zpravodajský server BBC.

S virem HIV v Ugandě žije téměř šest procent dospělých. V uplynulých letech se ale šíření nákazy podařilo zpomalit. Kondom Ulinzi má zabránit tomu, aby vojáci z mise přinesli domů vir HIV, uvedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotnictví. "(Vojáci) někdy jdou do válečných zón, kde se pro potěšení setkávají se ženami… Musí chránit své životy a zabránit tomu, aby doma nakazili své manželky," řekla Kibirigeová v reportáži ugandské televizi NTW.

Uganďané při pohlavním styku používají kondomy jen o něco málo více než v polovině případů, což zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, uvádí agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS). Nemoc AIDS si v Ugandě nejvíce obětí vyžádala v roce 1999, kdy s touto diagnózou zemřelo 74 tisíc lidí; loni v zemi podle odhadů OSN takto zemřelo 26 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy