Ugandská armáda vyrobila vlastní kondomy pro vojáky. Jsou v tmavě zelených obalech

ČTK ČTK
5. 10. 2018 9:34
Armáda v Ugandě začala vyrábět pro své vojáky vlastní značku kondomů. Cílem je snížit riziko nákazy virem HIV a jeho přenosu na manželky vojáků, které zůstaly doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

"Voják nemůže chránit svou vlast, pokud nezajistí svou bezpečnost." To jsou slova šéfa generálního štábu ugandské armády Leopolda Kyandy.

Kondomy armáda pojmenovala Ulinzi, což ve svahilštině znamená ochrana. Distribuují se, jak by se od armády dalo očekávat, v tmavě zelených obalech, informoval zpravodajský server BBC.

S virem HIV v Ugandě žije téměř šest procent dospělých. V uplynulých letech se ale šíření nákazy podařilo zpomalit. Kondom Ulinzi má zabránit tomu, aby vojáci z mise přinesli domů vir HIV, uvedla Vastha Kibirigeová z ugandského ministerstva zdravotnictví. "(Vojáci) někdy jdou do válečných zón, kde se pro potěšení setkávají se ženami… Musí chránit své životy a zabránit tomu, aby doma nakazili své manželky," řekla Kibirigeová v reportáži ugandské televizi NTW.

Uganďané při pohlavním styku používají kondomy jen o něco málo více než v polovině případů, což zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, uvádí agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS). Nemoc AIDS si v Ugandě nejvíce obětí vyžádala v roce 1999, kdy s touto diagnózou zemřelo 74 tisíc lidí; loni v zemi podle odhadů OSN takto zemřelo 26 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy