Učitelka před žáky mluvila o veganství. Rodiče si pak stěžovali, že děti nejí maso

Magazín Magazín
28. 8. 2018 16:59
Učitelka Michaela Vincourová dostala od ředitele mateřské školky na vybranou. Buď před dětmi bude mlčet o důvodech, které ji vedou k veganskému životnímu stylu, nebo v práci skončí. Aktivistka hájící práva zvířat se rozhodla pro druhou možnost a na svém instagramovém účtu publikovala fotografii s hashtagem "Nebudu zticha", která za dva dny nasbírala přes pět tisíc pozitivních reakcí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Už dva dny se českým Instagramem šíří hashtag "Nebudu zticha". Všechno začalo, když se mladá učitelka Michaela Vincourová rozhodla na sociální síti svěřit se situací, která ji potkala při jejím zaměstnání učitelky v mateřské školce.

"V pátek si mě ředitel v práci zavolal do kanceláře a řekl mi, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a že čím dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso," uvedla Vincourová u fotografie, na níž pózuje s nápisem "Nebudu zticha" na své dlani.

Vegance, která ve volném čase působí jako aktivistka bojující za práva zvířat, se nelíbilo, že by před dětmi měla svůj životní styl zatajovat. Právě tento kompromis Vincourové totiž ředitel školky navrhoval, když ustoupil ze svého původního záměru učitelku vyhodit.

První stížnost od rodičů si ředitel vyslechl brzy potom, co učitelka do práce nastoupila. Podobných konfliktů postupně přibývalo, ale Vincourová tvrdí, že žádný z rodičů si nepřišel promluvit přímo s ní.

"Přijde mi bláznivé, že si rodiče utíkají stěžovat do školky, místo toho, aby si maso doma obhájili, když si za ním tak stojí. Děti za nimi budou chodit s různými postřehy čím dál častěji a oni si s tím budou muset poradit," řekla učitelka serveru Refresher.

Jak Vincourová dále informuje, sama s dětmi debatu o svém veganství nikdy neotevírala. "Vznikaly jen situace, kdy děti vyzvídaly, co to mám k obědu a proč nejím to, co mají oni. Na tohle jsem vždy odpovídala, že nejím zvířata, a když následovalo další proč, vyjádřila jsem se stručně, pochopitelně a přiměřeně věku, a to tak, že je mám moc ráda," svěřila se pro Refresher.

Podmínku ředitele školky, který chtěl, aby při otázce na své obědy vždy stočila hovor jiným směrem, Vincourová nepřijala, a tak se s nadřízeným dohodla, že letos v září už neprodlouží pracovní smlouvu. Kde konkrétně se celý incident stal, učitelka prozradit nechce, aby školce nezpůsobila problémy.

Vlny solidarity, kterou její příběh vyvolal mezi dalšími uživateli Instagramu, si váží. Hashtag "Nebudu zticha" se však díky zájmu médií pochopitelně dostal i k odpůrcům veganského životního stylu. Na nenávistné komentáře je ale Vincourová, která jezdí do velkochovů dokumentovat podmínky, v jakých hospodářská zvířata musí žít, už zvyklá.

"Pro lidi je tohle téma jako červený praporek pro býka. Nechápu, proč soucit s životy jiných vzbuzuje takové vlny nenávisti, když je to vlastně jenom o respektu a úctě," dodala.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Když si mě volal v pátek ředitel v práci do kanceláře myslela jsem,že jdem řešit nějaký podpisy výkazu atd..ale když řekl,ať za sebou zavřu dveře trochu se mi přitížilo. Začal slovy, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a že čim dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso. Když sme se dostávali k tomu, že dva tejdny potom, co sem nastoupila, udělala jedna maminka ve školce šílenou scénu, že její holčička doma přestala jíst maso kvůli paní učitelce Míše a za dalších čtrnáct dní odešla, tak mi ředitel naznačil, že to bylo zřejmě kvůli mě (maminka nikomu neřekla důvod). To už sem valila oči a když dodal, že kvůli mě tim pádem přišli o 50.000 a neradi by, aby se něco podobnýho opalovalo, seděla sem a tušila kam rozhovor vede. Následovalo ještě obvinění z toho, že dětem říkám, že se prasata nežerou, s čimž přišla jiná holčička a děkuju pěkně! protože něco takovýho ve slovníku nemám. Rozhovor vedl jasně a zřetelně k závěru, že mít vegana ve školce je riziko pro podnikání a to si oni nemůžou dovolit. Pod tíhou předchozího dne na jatkách jsem měla trochu pochroumanou psychiku, začala sem brečet a snažila se s nakrabacenou pusou vyjádřit, že říkat dětem, že zvířata nejim, protože je mam ráda neni důvod k tomu, aby mě mohl kdokoliv vyhodit. Řediteli se mýho ošklivýho brečícího obličeje asi zželelo a tak začal od vyhazovu odstupovat, že teda natrénujeme, co budu dětem odpovídat nebo že se mam naučit stočit rozhovor jinam, ale větu "protože je mam ráda" rozhodně nesmim používat, jelikož jim dávam najevo, že oni ne. Jeden pohled na věc. Můj je takovej, že tahle věta je pravdivá, jednoduchá, pochopitelná, neobsahuje nic ošklivýho a je přiměřená věku dítěte. O víkendu se mám prý rozmyslet, co dál. Rozmyšlená sem. Nebudu na místě, kde mě nutí mlčet a úmyslně utíkat před dotazama dětí na mou stravu. Sme v 21. století a já nebudu cenzurovat, co říkám pod výhružkou vyhazovu. Byla bych sama proti sobě a hlavně proti zvířatům. Jsem na děti, kterym stačila tahle věta a nechtěli jíst maso, pyšná.. maj citlivý srdce, ale bohužel..necitlivý rodiče. #vegan #kauza #skolka #vyhazov #deti #zvirata #laska #nenavist #nebuduzticha #silenstvi #vegancz

Příspěvek sdílený Michaela Vincourova 🌸 (@zmatena.vila),

Podívejte se na video: Veganství u dětí? Pediatři je někdy odmítnou vyšetřit

O třetině dětí pediatr neví, že jsou vegani, někteří odmítnou veganské dítě vyšetřit, lékaři nejsou experti na výživu, říká veganka Selinger | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy