Ubývající lesy Tanzánie vydaly nové zvířecí druhy

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Red Zah
5. 1. 2009 15:33
Je jich 17 a jsou mezi nimi chameleoni, žáby i hadi
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Sedmnáct dosud neznámých živočišných druhů bylo objeveno v deštném pralese na východě Tanzánie. Ten se přitom neustále zmenšuje.

O objevu dosud neznámých druhů, mezi nimiž jsou chameleoni, žáby i hadi, informovali italští a tanzanijští vědci v nejnovějším vydání odborného periodika Acta Herpetologica.

Nová zjištění podle nich prokázala, jak pestrá je biodiverzita jižní části pohoří Nguru.

Ekosystém v oblasti ale zároveň čelí rostoucí hrozbě, kterou pro něj představuje lidská činnost, především těžba dřeva a mýcení lesního porostu za účelem následného zemědělského zužitkování půdy, napsal kolektiv vědců v čele s Michelem Menegonem z Muzea přírodních věd v italském Trentu.

Čtěte také: Věk objevů nekončí. Opička kipunji je tu

Dobrou zprávou je ale podle vědců to, že se vláda a místní obyvatelé dokázali shodnout na sérii opatření, jež by měla v této přírodně cenné zóně posílit ochranu životního prostředí.

V rámci těchto změn by například zdejší populace měla přistoupit k šetrnějším metodám pěstování kardamomu, který je pro horské farmáře vítaným zdrojem příjmů, ale jeho kultivace je v současné podobě neudržitelná.

"Program představuje příležitost, jak zvrátit nynější trend odlesňování. K tomu, aby uspěl, však bude třeba vytrvalá podpora ze strany tanzanijské vlády, občanské společnosti, místních komunit i partnerů v oblasti rozvojové pomoci," domnívají se vědci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy