Ubývající lesy Tanzánie vydaly nové zvířecí druhy

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Red Zah
5. 1. 2009 15:33
Je jich 17 a jsou mezi nimi chameleoni, žáby i hadi
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Sedmnáct dosud neznámých živočišných druhů bylo objeveno v deštném pralese na východě Tanzánie. Ten se přitom neustále zmenšuje.

O objevu dosud neznámých druhů, mezi nimiž jsou chameleoni, žáby i hadi, informovali italští a tanzanijští vědci v nejnovějším vydání odborného periodika Acta Herpetologica.

Nová zjištění podle nich prokázala, jak pestrá je biodiverzita jižní části pohoří Nguru.

Ekosystém v oblasti ale zároveň čelí rostoucí hrozbě, kterou pro něj představuje lidská činnost, především těžba dřeva a mýcení lesního porostu za účelem následného zemědělského zužitkování půdy, napsal kolektiv vědců v čele s Michelem Menegonem z Muzea přírodních věd v italském Trentu.

Čtěte také: Věk objevů nekončí. Opička kipunji je tu

Dobrou zprávou je ale podle vědců to, že se vláda a místní obyvatelé dokázali shodnout na sérii opatření, jež by měla v této přírodně cenné zóně posílit ochranu životního prostředí.

V rámci těchto změn by například zdejší populace měla přistoupit k šetrnějším metodám pěstování kardamomu, který je pro horské farmáře vítaným zdrojem příjmů, ale jeho kultivace je v současné podobě neudržitelná.

"Program představuje příležitost, jak zvrátit nynější trend odlesňování. K tomu, aby uspěl, však bude třeba vytrvalá podpora ze strany tanzanijské vlády, občanské společnosti, místních komunit i partnerů v oblasti rozvojové pomoci," domnívají se vědci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy