reklama
 
 

Ubývající lesy Tanzánie vydaly nové zvířecí druhy

5. 1. 2009 15:33
Je jich 17 a jsou mezi nimi chameleoni, žáby i hadi

Londýn - Sedmnáct dosud neznámých živočišných druhů bylo objeveno v deštném pralese na východě Tanzánie. Ten se přitom neustále zmenšuje.

O objevu dosud neznámých druhů, mezi nimiž jsou chameleoni, žáby i hadi, informovali italští a tanzanijští vědci v nejnovějším vydání odborného periodika Acta Herpetologica.

Nová zjištění podle nich prokázala, jak pestrá je biodiverzita jižní části pohoří Nguru.

Ekosystém v oblasti ale zároveň čelí rostoucí hrozbě, kterou pro něj představuje lidská činnost, především těžba dřeva a mýcení lesního porostu za účelem následného zemědělského zužitkování půdy, napsal kolektiv vědců v čele s Michelem Menegonem z Muzea přírodních věd v italském Trentu.

Čtěte také: Věk objevů nekončí. Opička kipunji je tu

Dobrou zprávou je ale podle vědců to, že se vláda a místní obyvatelé dokázali shodnout na sérii opatření, jež by měla v této přírodně cenné zóně posílit ochranu životního prostředí.

V rámci těchto změn by například zdejší populace měla přistoupit k šetrnějším metodám pěstování kardamomu, který je pro horské farmáře vítaným zdrojem příjmů, ale jeho kultivace je v současné podobě neudržitelná.

"Program představuje příležitost, jak zvrátit nynější trend odlesňování. K tomu, aby uspěl, však bude třeba vytrvalá podpora ze strany tanzanijské vlády, občanské společnosti, místních komunit i partnerů v oblasti rozvojové pomoci," domnívají se vědci.

autoři: Zahraničí, Reuters, Red Zah | 5. 1. 2009 15:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama