Ubývající lesy Tanzánie vydaly nové zvířecí druhy

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters, Red Zah
5. 1. 2009 15:33
Je jich 17 a jsou mezi nimi chameleoni, žáby i hadi
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Sedmnáct dosud neznámých živočišných druhů bylo objeveno v deštném pralese na východě Tanzánie. Ten se přitom neustále zmenšuje.

O objevu dosud neznámých druhů, mezi nimiž jsou chameleoni, žáby i hadi, informovali italští a tanzanijští vědci v nejnovějším vydání odborného periodika Acta Herpetologica.

Nová zjištění podle nich prokázala, jak pestrá je biodiverzita jižní části pohoří Nguru.

Ekosystém v oblasti ale zároveň čelí rostoucí hrozbě, kterou pro něj představuje lidská činnost, především těžba dřeva a mýcení lesního porostu za účelem následného zemědělského zužitkování půdy, napsal kolektiv vědců v čele s Michelem Menegonem z Muzea přírodních věd v italském Trentu.

Čtěte také: Věk objevů nekončí. Opička kipunji je tu

Dobrou zprávou je ale podle vědců to, že se vláda a místní obyvatelé dokázali shodnout na sérii opatření, jež by měla v této přírodně cenné zóně posílit ochranu životního prostředí.

V rámci těchto změn by například zdejší populace měla přistoupit k šetrnějším metodám pěstování kardamomu, který je pro horské farmáře vítaným zdrojem příjmů, ale jeho kultivace je v současné podobě neudržitelná.

"Program představuje příležitost, jak zvrátit nynější trend odlesňování. K tomu, aby uspěl, však bude třeba vytrvalá podpora ze strany tanzanijské vlády, občanské společnosti, místních komunit i partnerů v oblasti rozvojové pomoci," domnívají se vědci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy