Tutanchamonova dýka je vyrobena z meteoritu, zjistili vědci. Egypťané ho považovali za dar z nebes

Magazín Magazín
2. 6. 2016 13:39
Nejnovější analýza železné dýky nalezené v hrobce faraóna Tutanchamona potvrdila, že byla vyrobena ze sloučeniny s příměsí meteoritu. Podle archeologů si staří Egypťané materiálu velmi cenili a považovali ho za dar od bohů.
Tutanchamon
Tutanchamon | Foto: Profimedia.cz

Dýka nalezená při vykopávkách v roce 1925 v hrobu faraóna Tutanchamona byla částečně vyrobena z meteoritu, potvrdila nejnovější analýza. Archeologové rovněž naznačují, že starověcí Egypťané věděli už ve 13. století před naším letopočtem, s jakým materiálem pracují. Informoval o tom zpravodajský server CNN.

Kdo byl Tutanchamon?

Tutanchamon

Syn krále Achnatona, známého také jako Amenhotep IV. Panovník 18. dynastie se na trůn dostal asi v devíti letech a zemřel nejspíš v 18 či 19 letech v roce 1323 před naším letopočtem.

Vědci na milánské polytechnice tak díky rentgenové fluorescenční spektrometrii (XRF) potvrdili dřívější spekulace. Analýza zveřejněná v odborném časopise Meteoritics & Planetary Science odhalila, že dýka je vyrobena ze sloučeniny železa, niklu a kobaltu, pocházejícího z meteoritu

Egypťané podle studie považovali meteority za poselství bohů padající z nebe a uznávali ho jako ceněný materiál. Vědci rovněž naznačují, že Egypťané věděli, jaký materiál používají. Už ve 13. století př. n. l. zavedli pro vyjádření tohoto materiálu speciální znak, který v doslovném překladu znamená "železo z nebe".

"Svými vědomostmi tak předběhli západní kulturu o více než dvě tisíciletí," říkají vědci.

Předběžné výsledky scanu Tutanchamonovy hrobky, které byly zveřejněny před třemi měsíci, rovněž odhalily, že se za ní nacházejí další dvě místnosti. Archeologové doufají, že v nich naleznou hrobku legendární královny Nefertiti.  

Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle agentury Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.

Jednou z největších senzací v dějinách archeologie byl i samotný nález Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. Dějinně nevýznamný vládce se tak díky němu stal jednou z nejznámějších postav staroegyptské historie.

Na Vyšehradě našli archeologové základy stavby, jaká nemá ve střední Evropě obdoby. Jde o kostel, o kterém neexistují žádné písemné doklady, přestože měl monumentální rozměry. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy